Šéf brněnského rozhlasu chce za ANO do Senátu, ale nechává si zadní vrátka. ČRo se zeptá právníků, zda je to v pořádku | info.cz

Články odjinud

Šéf brněnského rozhlasu chce za ANO do Senátu, ale nechává si zadní vrátka. ČRo se zeptá právníků, zda je to v pořádku

Český rozhlas si nechává vypracovat právní analýzu, aby zjistil, jestli je v pořádku kandidatura ředitele brněnského rozhlasu Jaromíra Ostrého do Senátu. ČTK to dnes sdělil mluvčí veřejnoprávního ČRo Jiří Hošna. Ostrý chce jako nezávislý kandidát za hnutí ANO na podzim uspět ve volbách v obvodu Brno město.

"Český rozhlas nemůže omezit volební práva pana Jaromíra Ostrého, které mu dává ústavní pořádek ČR. V dané věci jsme si zadali zpracování právních analýz, na jejichž výsledky čekáme. Jaromír Ostrý nyní čerpá řádnou dovolenou a následně neplacené volno až do 14. 10. 2018," uvedl Hošna. Regionální studio povede po dobu jeho nepřítomnosti Jiří Kokmotos.

Ostrý v minulém týdnu uvedl, že bude následující dva týdny na dovolené a další dva měsíce si vybere neplacené volno, aby nebyl nařčen, že ovlivňuje vysílání rozhlasu jako kandidát nejsilnější vládní strany. "Během této doby budou také zrušené všechny pořady, na kterých jsem se podílel," řekl Ostrý. Ředitelský mandát mu končí na konci září, důvod pro vstup do politiky to ale podle něj není.

"Původně mělo být na místo ředitele vypsané výběrové řízení, ale bylo zrušeno a s vedením regionálních stanic vedlo vedení Českého rozhlasu pohovor a mandát mi byl přislíben. V případě neúspěchu mi nic nebrání se vrátit. V případě úspěchu by se to asi rozhlasu mohlo dotknout, a navíc nejsem zvyklý dělat víc prací najednou," řekl Ostrý.

Mezi jeho soupeři budou například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který získal podporu čtyř stran - ODS, TOP 09, Strany zelených a Starostů a nezávislých, za KDU-ČSL s podporou Pirátů kandiduje kadeřník a jáhen Jan Špilar. ČSSD vyšle do voleb ředitele brněnského Centra sociálních služeb Armády spásy Pavla Kosorina. Za komunisty bude kandidovat bývalý automobilový závodník Oldřich Duchoň. Další jména zatím nejsou známá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud