Strany s kandidáty do Senátu většinou nezveřejnily podporovatele. Úřad to může řešit ve správním řízení | info.cz

Články odjinud

Strany s kandidáty do Senátu většinou nezveřejnily podporovatele. Úřad to může řešit ve správním řízení

Většina politických subjektů kandidujících v říjnových senátních volbách nezveřejnila podporovatele své kampaně, týkalo se to 45 z celkových 72. Strany, hnutí, jejich koalice i nezávislí kandidáti tak měli učinit do 1. října, uvedl dnes v tiskové zprávě Jiří Navrátil z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nejhůře na tom byli nezávislí kandidáti. Nezveřejnění je přestupkem, úřad to může řešit ve správním řízení.

Kandidáti nebo strany měli zveřejnit podporovatele, kteří jim dali peníze nebo je podpořili bez finančního příspěvku, například službami. "Povinnost se týkala celkem 72 subjektů. Z dosavadních zjištění úřadu vyplývá, že nejhůře dostáli povinnosti nezávislí kandidáti. V úterý byl přehled dohledatelný jen u dvou z 19," uvedl Navrátil.

Senátní duelySenátní duelyautor: INFO.CZ

Lépe na tom byly politické strany a hnutí, které zveřejnily podporovatele ve 20 ze 39 případů. U koalic stran a hnutí úřad dohledal informace v pěti případech z celkových 14. Některé strany mají více kandidátů jednotlivě v různých obvodech, jinde jsou v koalici s jinou stranou a někde kandidují samostatní kandidáti jako nezávislí.

Nezveřejnění ve stanoveném termínu je přestupkem, který se řeší ve správním řízení. "Informace jsou ale předběžné. Úřad podnikne další úkony a může se stát, že vůči některým účastníkům kampaně nakonec správní řízení zahájeno nebude," dodal Navrátil.

Volby do třetiny Senátu budou v pátek a sobotu stejně jako komunální volby. Případné druhé kolo senátních voleb je připraveno na 12. a 13. října.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud