V Praze 4 se bude o místo v Senátu ucházet osm kandidátů. Méně než v doplňovacích volbách v roce 2012 | info.cz

Články odjinud

V Praze 4 se bude o místo v Senátu ucházet osm kandidátů. Méně než v doplňovacích volbách v roce 2012

Na podzim bude o křeslo v horní komoře Parlamentu v obvodu Praha 4 usilovat osm kandidátů, což je o jednoho méně než v posledních doplňovacích volbách v roce 2012. Vyplývá to z úřední desky městské části a z informací stran a hnutí, za které zájemci kandidují. Stávající senátorka za tento obvod Eva Syková bude mandát obhajovat, ovšem ne za ČSSD, ale za hnutí ANO. O senátorský post se uchází mimo jiné i neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Senátní volby se v metropoli uskuteční spolu s komunálními 5. a 6. října v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.

Vědkyně a lékařka Syková v horní komoře v roce 2012 nahradila herce Tomáše Töpfera. Ve volbách na podzim proti ní stane Drahoš, se kterým se dostala do sporu ohledně léčby za pomoci kmenových buněk v době, kdy Drahoš zastával funkci předsedy Akademie věd ČR. Neúspěšného kandidáta na prezidenta ve volbách do Senátu podpořily TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Zelení.

ODS do voleb nasadila podnikatele a někdejšího reprezentanta v triatlonu Martina Dvořáka. Za sociální demokracii namísto Sykové kandiduje lékařka Mirka Skovajsová, která založila síť center pro screening rakoviny prsu. KSČM nasadila bývalého zastupitele Prahy 4 Karla Skoupila, SPD manažera Jiřího Kocmana a Realisté spisovatele a publicistu Benjamina Kurase. Za hnutí Dost je dost kandiduje hudebník Rudolf Mazač.

V roce 2012 se do druhého kola dostali Syková a Töpfer, Syková těsně zvítězila s výsledkem 52,5 procenta hlasů.

V říjnu se bude volit třetina horní komory, tedy 27 z 81 křesel. Tomu odpovídá i počet volebních obvodů. V Praze se volí ve čtyřech obvodech - v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12. Obvody se však přesně nekryjí s územím městských částí, po kterých jsou pojmenované. Obvod Praha 4 zahrnuje celé území městské části s výjimkou katastrálních území Hodkoviček a Lhotky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud