Volební unikáty: Kdy o senátorovi rozhodly pouhé hlasy a kdo je absolutní rekordman? | info.cz

Články odjinud

Volební unikáty: Kdy o senátorovi rozhodly pouhé hlasy a kdo je absolutní rekordman?

Volební unikáty: Kdy o senátorovi rozhodly pouhé hlasy a kdo je absolutní rekordman?
 

Statistika nuda je, ale v případě senátních voleb to často neplatí. Některé rekordy jsou skoro neuvěřitelné. Nejmenší účast například nedosáhla ani deseti procent. Nejtěsnější rozdíl hlasů byl pouze dvouciferný, a ke zvolení do horní komory Parlamentu dokonce někdy stačí i méně než 4000 hlasů. Přehled přináší časopis Reflex.

Nejtěsnější vítěz senátních voleb: Ludmila Müllerová

Nejtěsnější vítězkou voleb se stala v roce 2004 v obvodě Ústí nad Orlicí Ludmila Müllerová, která v dresu KDU-ČSL v druhém kole porazila občanského demokrata Jiřího Čepelku o pouhých 59 hlasů, což v procentním vyjádření bylo jen 0,31 % odevzdaných hlasů.

Těsné výsledky voleb nejsou úplně výjimečné. V Praze 6 se před osmi lety odehrál druhý nejtěsnější souboj. Kandidát ODS Petr Bratský zde v poslední fázi sčítání předběhl svého soka v druhém kole Bedřicha Moldana, kterého do voleb vyslala TOP 09. Rozdíl mezi oběma kandidáty tehdy činil pouhých 70 hlasů ve prospěch Bratského. Jeho procentní náskok činil pouhou třetinu procenta (0,33 %).

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Nejmenší počet hlasů pro zvolení senátorem: Ivana Cabrnochová

Kandidátce Strany zelených Ivaně Cabrnochové stačilo v roce 2014 v doplňovacích volbách k zisku senátního mandátu v druhém kole pouhých 3664 hlasů. To je dosud platný absolutní rekord, nikdo se nedostal do Senátu s menším počtem hlasů. Výsledek z Prahy 10 byl samozřejmě ovlivněn faktem, že se jednalo o doplňovací volby, kdy se o uprázdnění mandátu hlasuje jen v jednom či dvou obvodech, a kampaň se proto netěší celostátní pozornosti, takže je méně předvolební propagace a téměř vždy méně voličů.

V řádných volbách jsou senátní křesla „nejlevnější“ na Ostravsku. V posledních dvou volbách v tamních obvodech stačilo k zisku mandátu jen přibližně šest tisíc hlasů. Před dvěma lety zde byl zvolen nezávislý kandidát s podporou ODS Zdeněk Nytra jen s 6058 hlasy. V roce 2016 zde dosud platný rekord pro řádné volby vytvořil kandidát ANO Petr Koliba, kterého do Senátu posunulo pouhých 5913 voličů z druhého kola.

Nejvíc hlasů v senátních volbách: Jan Sobotka

Až do letošního ledna byla nejvýše v žebříčku s nejvyšším počtem hlasů nominantka KDU-ČSL Helena Rögnerová v obvodě Benešov...

...čtěte pokračování článku na Reflex.cz >>>

Infografika dne: senátní volby

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud