Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výsledky prezidentských voleb 2018 - průběh sčítání a co predikovaly průzkumy

Výsledky prezidentských voleb 2018 - průběh sčítání a co predikovaly průzkumy

Sledujte přehledně v online aktualizovaném grafu, jak se vyvíjí sčítání výsledků, jak v jednotlivých obcích, tak dle jednotlivých kandidátů. Data přímo ze statistického úřadu proudí nepřetržitě a nabízí okamžité počty aktuálně sečtených hlasů.

Výsledky voleb online - přehledně v aktualizovaném grafu:

 

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Kompletní výsledky jednotlivých kandidátů a podle místa (okresů, obcí) najdete zde v přehledném detailním rozpadu >>>

 Obecné informace o prezidentské volbě:

Prezidentské volby 2018 - termín

Občané volí prezidenta přímo v tajné volbě. První kolo hlasování se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Češi vhazují do urny jeden volební lístek se jménem kandidáta. Po druhém dni voleb se hlasy sečtou. Pokud některý z kandidátů získal celorepublikově více než 50 % hlasů, stává se automaticky prezidentem. V případě, že ani jeden ze zájemců o místo na Hradě nezíská nadpoloviční většinu, koná se druhé kolo voleb.

Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů. Voliči pak vyberou příštího prezidenta mezi nimi. Případné druhé kolo se koná 14 dnů po prvním hlasování, v tomto případě 26. a 27. ledna. Volební místnosti se zavírají klasicky druhý den ve 14 hodin. Nejpozději večer 27. ledna by tak mělo být o nové hlavě státu jasno.

Výsledky pro vás budeme sledovat online a najdete je zde (výše) ihned jak budou k dispozici.

Profily prezidentských kandidátů >>>

Prezidentské volby 2018 - průzkumy a preference

Voleb se zúčastnilo devět kandidátů: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman. Dle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) více než čtvrtina lidí nevěděla, koho volit. 31 % oslovených chtělo dát hlas Miloši Zemanovi, Drahoše by si vybralo 18 % obyvatel a na třetím místě skončil se 14 % Michal Horáček. K volbám se dle dat chystalo přijít 67 % lidí. Průzkumy jednotlivých agentur se ale v odhadech rozcházely. Spolu s blížící se volbou však průzkumů přibývalo a mnohdy se v odhadech lišily. Odhady volebních výsledků kopírují kurzy sázkových kanceláří, které jsou velmi výmluvné.

Ohlédnutí zpět

Prezidentské volby 2013

Obyvatelé České republiky volí prezidenta v přímé volbě. Do roku 2013 vybírali vítězného kandidáta vždy poslanci a senátoři. První přímá volba se uskutečnila v roce 2013. Prvního kola se tehdy zúčastnilo devět zájemců o Hrad: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťana Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

Ani jeden z kandidátů nezískal většinovou podporu a do dalšího kola postoupil z prvního místa Miloš Zeman (24,21 %) a Karel Schwarzenberg (23,40 %). Rozhodující kolo voleb se konalo 25. a 26. ledna 2013. Zeman získal 54,8 % hlasů a stal se novým prezidentem. Prvního kola se zúčastnilo 61,31 % voličů, podruhé k urnám přišlo 59,11 % těch, kteří mohli volit.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek