Výsledky voleb - Prezidentské volby 2018: Online průběh sčítání hlasů | info.cz

Články odjinud

Výsledky prezidentských voleb 2018 - průběh sčítání a co predikovaly průzkumy

Sledujte přehledně v online aktualizovaném grafu, jak se vyvíjí sčítání výsledků, jak v jednotlivých obcích, tak dle jednotlivých kandidátů. Data přímo ze statistického úřadu proudí nepřetržitě a nabízí okamžité počty aktuálně sečtených hlasů.

Výsledky voleb online - přehledně v aktualizovaném grafu:

 

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Kompletní výsledky jednotlivých kandidátů a podle místa (okresů, obcí) najdete zde v přehledném detailním rozpadu >>>

 Obecné informace o prezidentské volbě:

Prezidentské volby 2018 - termín

Občané volí prezidenta přímo v tajné volbě. První kolo hlasování se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Češi vhazují do urny jeden volební lístek se jménem kandidáta. Po druhém dni voleb se hlasy sečtou. Pokud některý z kandidátů získal celorepublikově více než 50 % hlasů, stává se automaticky prezidentem. V případě, že ani jeden ze zájemců o místo na Hradě nezíská nadpoloviční většinu, koná se druhé kolo voleb.

Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů. Voliči pak vyberou příštího prezidenta mezi nimi. Případné druhé kolo se koná 14 dnů po prvním hlasování, v tomto případě 26. a 27. ledna. Volební místnosti se zavírají klasicky druhý den ve 14 hodin. Nejpozději večer 27. ledna by tak mělo být o nové hlavě státu jasno.

Výsledky pro vás budeme sledovat online a najdete je zde (výše) ihned jak budou k dispozici.

Profily prezidentských kandidátů >>>

Prezidentské volby 2018 - průzkumy a preference

Voleb se zúčastnilo devět kandidátů: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman. Dle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) více než čtvrtina lidí nevěděla, koho volit. 31 % oslovených chtělo dát hlas Miloši Zemanovi, Drahoše by si vybralo 18 % obyvatel a na třetím místě skončil se 14 % Michal Horáček. K volbám se dle dat chystalo přijít 67 % lidí. Průzkumy jednotlivých agentur se ale v odhadech rozcházely. Spolu s blížící se volbou však průzkumů přibývalo a mnohdy se v odhadech lišily. Odhady volebních výsledků kopírují kurzy sázkových kanceláří, které jsou velmi výmluvné.

Ohlédnutí zpět

Prezidentské volby 2013

Obyvatelé České republiky volí prezidenta v přímé volbě. Do roku 2013 vybírali vítězného kandidáta vždy poslanci a senátoři. První přímá volba se uskutečnila v roce 2013. Prvního kola se tehdy zúčastnilo devět zájemců o Hrad: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťana Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

Ani jeden z kandidátů nezískal většinovou podporu a do dalšího kola postoupil z prvního místa Miloš Zeman (24,21 %) a Karel Schwarzenberg (23,40 %). Rozhodující kolo voleb se konalo 25. a 26. ledna 2013. Zeman získal 54,8 % hlasů a stal se novým prezidentem. Prvního kola se zúčastnilo 61,31 % voličů, podruhé k urnám přišlo 59,11 % těch, kteří mohli volit.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Hlavní město v těchto dnech „slaví“ rok vlády koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil, které sdružují TOP 09, STAN a lidovce. Není ale moc co slavit. I mnozí Piráti by se nejradši zbavili svého primátora Zdeňka Hřiba, zatímco Spojené síly by z nefunkční koalice „PR gest“ nejradši prchly úplně, protože nefunguje lidsky ani politicky. Problém je, že Pražany nakonec možná potká to nejhorší: kvůli politické roztříštěnosti magistrátu koalice dovládne až do konce.

Aktuálním symbolem vlády Pirátů a Prahy Sobě – dvou „nepolitických“ hnutí – je zoufalá dopravní zácpa v centru, která se přelévá i do zbytku města. „Praha sama ucpává Prahu“, popsal mi situaci člen Spojených sil, které v koalici představují svět tradičních politických stran. Už tak prakticky permanentní zácpu ještě zhoršili sami nezkušení politici z magistrátu, když auta kvůli omezením či nesmyslným změnám jednosměrek prostě nahnali do úzkých uliček.

A to včetně těch svých, kterými se vozí vedení města. Teď kvůli pirátskému boji s „papalášstvím“ parkují až u Karlova náměstí, protože na bývalém parkovišti před magistrátem nyní stojí primátorův stolek pro veřejnost. Auto je zkrátka na magistrátu sprosté slovo a právě „Hřibův stolek“ je jedním z PR gest pirátské koalice. Ani tisíc koloběžek ale vzduch v Praze nevyčistí.

Link

Takový amatérismus na magistrátu dosud nezažili ani šéfové jeho odborů, kteří musí chod města v praxi řešit za mediálně viditelné politiky. I podle nich se novou politickou doktrínou v Praze stala urputnost, s níž mladé tváře Pirátů a Prahy Sobě prosazují věci, které situaci ve městě často spíš zhoršují. Piráti a Praha Sobě chtějí řidiče vyhnat z města, a proto ve spolupráci s Prahou 1, kde taky vládne Praha Sobě a bratr jedné z koaličních postav Pavel Čižinský, zařídili totální zákaz parkování i na „vlastním“ Mariánském náměstí.

Jen přitom zapomněli, že na magistrát stále denně vozí nejen poštu, takže se sami začali dožadovat výjimky ze zákazu, čemuž se jinak taky říká papalášství. Společné koaliční dílo požírá i samotné hlavouny. Radní pro veřejnou správu za STAN Hana Marvanová se nedávno pohádala s náměstkem pro dopravu za Prahu Sobě Adamem Scheinherrem, když kvůli dopravní zácpě nemohla autem dojet ani do práce. Dvaatřicetiletý „politický panic“ jí poradil, ať jezdí tramvají.

Nejen Marvanová proto nyní sbírá „kompro“ proti vlastním koaličním partnerům. V případě Scheinherra jí s tím nečekaně „pomáhá“ i policie, která u něj nedávno zasahovala kvůli vzniku společného podniku mezi DPP a Nové Holešovice Development a.s., jenž se má podílet na rozvoji stanice Nádraží Holešovice. Náměstek si ale tuhle návštěvu (tedy konzultaci, jak tvrdí) nechal v rámci nové transparentnosti jen pro sebe a šéf Spojených sil a nově i pražské TOP 09 Jiří Pospíšil proto mluví o dalším „zásadním porušením důvěry mezi koaličními partnery“.

Link

Těch už bylo tolik, že se v Praze přinejmenším od jara mluví o možném vzniku nové koalice, která by netrávila čas hádkami a nedělala jen líbivá PR gesta. Jenže tomu stojí v cestě několik věcí. Zaprvé nenávist mezi ODS a ANO, bez nichž se žádná nová koalice neobejde. Obě strany spolu sice vládnou v některých městech, Praha je ale symbolická politická trofej, a navíc se těší i štědrému mediálnímu zájmu. Ani jedna ze stran se proto do společné koalice nehrne a obě si zatím „sadisticky“ užívají, jak se současná koalice politicky ničí. Praha už zažila spoustu věcí, tohle je ale premiéra.

Spojené síly se proto snaží znepřátelit Piráty a Prahu Sobě, které si mají politicky i lidsky blízko. Spojené síly by pak možná zůstaly v koalici s Piráty, k nimž by přibraly ODS nebo ANO a Prahu Sobě poslaly do opozice. Jejich politici zaprvé věří, že pouze jednu z těchhle dvou part v koalici zvládnou, a zadruhé se bojí Pirátů v opozici. Nikdo neumí „kompro“ jako oni.

Současná pražská koalice měla padnout už několikrát, zatím ale drží dál. V kómatu ji udržují i Piráti, kteří za žádnou cenu nechtějí pustit svůj zatím největší politický „lup“. Spojené síly sice dělají vše pro konec tohoto svazku, i jejich politici ale rezignovaně připouštějí, že možná nastane to nejhorší: koalice dovládne ve stejném duchu, jako vládla doteď. Pro celou Prahu to může znamenat, že bude fungovat podobně jako magistrát: tady sice perfektně jedou sociální sítě, kde Piráti a Praha Sobě nejvíc žijí, zdejší interní komunikační systém ale připomíná potrubní poštu.