Americký nejvyšší soud zrušil federální právo na potrat. Přepsání půl století starého verdiktu zásadně mění situaci desítek milionů žen

L. Kusisto, J. Calfas, D. Paul, The Wall Street Journal

Americký nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem z roku 1973 v případu známém jako Roe v. Wade. Potratové kliniky budou zavírat, vzroste zájem o potraty prováděné na dálku pomocí telemedicíny. Očekává se, že zhruba polovina amerických států potraty zakáže nebo omezí.

Zvrácení rozsudku v kauze Roe v. Wade staví na hlavu půlstoletí americké reprodukční péče a zcela změní způsoby a místa, jak a kde ženy podstupují potrat. Respektive jak uvažují o tom, zda mít děti.

Život žen vypadá v mnohém zcela jinak než v roce 1973, kdy přelomové rozhodnutí ve zmíněné kauze přineslo ústavní právo na potrat platné po celých USA. Četnost legálních potratů prudce vzrostla (až v posledních letech mírně klesá), zlepšil se přístup k antikoncepci a klesla míra adopcí. Názorové skupiny na obou stranách uznávají, že mnoho žen považuje potrat za nedílnou součást emancipace, které v posledních pěti desetiletích dosáhly.

To vše se nyní mění. Očekává se, že přibližně polovina států v USA zakáže všechny nebo většinu potratů okamžitě nebo v nejbližší době, což znamená, že zhruba 36 milionů plodných žen, které v těchto státech žijí, by brzy mohlo ztratit přístup k legálním potratům.

Potratové kliniky v konzervativních státech se připravují na uzavření, zatímco kliniky v liberálnějších oblastech a další poskytovatelé potratů očekávají růst zájmů o své služby. Nejrůznější skupiny, které pomáhají těhotným ženám, se potýkají s tím, jak nyní s omezenými rozpočty mohou nabídnout více pomoci. „Mluvíme o scénáři, kdy se dramaticky zvýší nerovnost v přístupu k potratům,“ vysvětluje Caitlin Myersová, profesorka ekonomie na Middlebury College, která se věnuje dostupnosti potratů.

Texas, Oklahoma a Kentucky v posledních měsících přijaly zákony, které buď dočasně, nebo trvale pozastavují přístup k většině potratů, a dávají tak představu, jak může brzy vypadat život ve zhruba dvou desítkách amerických států.

Andrea Gallegosová, jež působí na klinikách v Oklahomě a v Texasu, uvedla, že na její klinice v Tulse (Oklahoma) se počet pacientek loni, po začátku platnosti texaského zákona, ztrojnásobil. Zákonodárci v Oklahomě ale texaský zákon ještě zpřísnili a zakázali potraty v jakémkoli stádiu těhotenství s výjimkami pro případy, kdy je ohrožen život ženy. nebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění, sexuálního napadení či incestu, který byl nahlášen policii.

sinfin.digital