Pečlivou choreografii sjezdu čínských komunistů o víkendu narušil velmi neobvyklý a nečekaný odchod bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa. 79letého muže ze sálu vyvedli asistenti. Sjezd v závěru potvrdil na další roky Si Ťin-pchingovu vládu – v čele strany a země zůstává bezprecedentně na třetí období.
Si Ťin-pchingův předchůdce odchází bez velkých oslav, což ilustruje generační výměnu v nejvyšších patrech komunistické strany. Mezi vysloužilé stranické těžké váhy patří také 96letý Ťiang Ce-min, který byl šéfem partaje a prezidentem před Chuem. I on mezi delegáty při zahájení letošního sjezdu chyběl. Nepřítomen byl také bývalý premiér Ču Žung-ťi, který se v pondělí dožívá 94 let.
Strana v neděli svěřila Si Ťin-pchingovi mandát a prodloužila jeho vládu do druhého desetiletí. Oznámila, že pod jeho vedením vznikne nová skupina vedoucích představitelů, zatímco rivalové odcházejí do ústraní.
Sjezd poskytl vzácnou příležitost k pozorování stranických kádrů. Stárnoucí čínští komunisté obyčejně po odchodu do penze mizí z očí veřejnosti, i když si zachovávají určitý zákulisní vliv v mocenském manévrování.
V průběhu jinak pečlivě připraveného sobotního závěrečného zasedání sjezdu byl Chu Ťin-tchao zdvižen asistentem ze svého místa po boku Si Ťin-pchinga a nevysvětlitelně vyveden ze sálu. Jeho bledý výraz a šedivé vlasy poutaly pozornost už při zahajovacím zasedání kongresu. Někteří pozorovatelé to považovali za trefnou ilustraci mizejícího významu Chu Ťin-tchaa v éře jeho následovníka.
Na záběrech zahraničních médií, které nebyly zařazeny do oficiálního vysílání čínské televize, bylo vidět, jak se Chu zdráhá a není ochoten či schopen vstát, když se ho jeden z mužů snaží zvednout ze židle.
V této nečekané situaci se Si Ťin-pching mírně naklonil k Chuovi a zdálo se, že na něj chce promluvit, přičemž lehce odtáhl dokument, na který Chu pokládal ruku. Bývalý prezident byl následně odveden, přičemž se ohlédl na současného vůdce Číny a poplácal po rameni končícího premiéra Li Kche-čchianga.