Hledá se viník vzpoury žoldáků. Putinův vnitřní kruh se otřásá, v Kremlu může vzniknout mocenské vakuum

Alan Cullison, The Wall Street Journal

Ruský prezident Vladimir Putin se po desetiletí obklopoval poradci z rodného Petrohradu, kteří mu pomáhali upevňovat moc nad Ruskem, řídit různé vlivové skupiny a budovat rozsáhlý bezpečnostní aparát k podpoře imperialistické vize, která vyústila ruskou invazí na Ukrajinu.

Putinovu image však narušila víkendová vzpoura žoldáků, která odhalila jeho vůdcovské slabosti – zejména pokud jde o to, jak zabránit svým chráněncům, aby se požírali navzájem.

Zatím se kolem něj shromažďují vlivné postavy, které Putin dosadil do Kremlu, a uzavírají trhliny, které se po tomto debaklu otevřely. Ale dlouho doutnající nespokojenost s válkou na Ukrajině, spolu s roztočením spirály vzájemného obviňování uvnitř Kremlu, by mohly vytvořit mocenské vakuum, kterého se Putinovo nespokojené okolí může pokusit využít, říkají odborníci na Rusko.

„Každý ruský vůdce musí umět tři věci, aby si udržel důvěru elit – chránit je před vnějšími nepřáteli, chránit je před ruským lidem a chránit je před sebou navzájem,“ říká Thomas Graham, pracovník Rady pro mezinárodní vztahy a bývalý poradce pro národní bezpečnost v Bushově Bílém domě.

„Dva z těchto úkolů neplní dobře – nedaří se mu proti vnějšímu nepříteli Ukrajině a nezvládá rivalitu mezi elitou,“ míní Graham. „Neřeší věci rázně.“

sinfin.digital