Moskva stáhla další jednotky ze severovýchodní Ukrajiny. Rychlost ukrajinského postupu ale zpomaluje

Matthew Luxmoore, The Wall Street Journal

Rusko v pondělí stáhlo další své vojenské síly z Charkovské oblasti a ustoupilo z části severovýchodní Ukrajiny, ukrajinská armáda mezitím pokračuje v obsazování okupovaného území. Kyjevská vláda slíbila, že všechny ukrajinské oblasti obsazené Moskvou budou znovu dobyty.

„Ruští okupanti pod tlakem ukrajinských vojáků utíkají tak rychle, že za sebou nechávají celé sklady plné munice,“ uvedla ukrajinská zpravodajská služba SBU. „Víme, co s tím máme dělat, a určitě to použijeme podle jejich účelu – proti nepříteli.“

Ukrajina informovala, že od zahájení protiofenzivy na začátku tohoto měsíce získala zpět od ruských sil v Charkovské oblasti asi 9 tisíc kilometrů čtverečních. Pro Kreml je to největší neúspěch od začátku únorové invaze. Znovu dobyté území představuje více než desetinu všech oblastí, které Rusko během vpádu na Ukrajinu získalo a udrželo pod svojí kontrolou.

Rychlé zisky ukrajinské armády zaskočily Moskvu a vyvolaly kritiku příznivců Kremlu ohledně způsobu vedení vojenské operace.

sinfin.digital