Rusko není schopné získat vzdušnou nadvládu a musí se spoléhat na drony a rakety. Jde o zásadní strategickou chybu, která zhatila Putinovy válečné plány

Daniel Michaels, The Wall Street Journal

Ruská invaze na Ukrajinu se potýká s problémy od špatné koordinace až po nemotivované vojáky. Vše ale zastínil a zhoršil zásadní problém, se kterým se Moskva potýká již od prvních dnů války. Jak tvrdí západní vojenští představitelé, Rusko doplácí na neschopnost získat kontrolu nad ukrajinským nebem.

Bez vzdušné převahy nebylo Rusko schopno zastavit ukrajinské útoky na své vojáky pomocí amerických vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů M142 neboli HIMARS a dalších podobných zbraní. Kyjevské síly nyní opět využily takto omezené schopnosti Ruska reagovat a od začátku minulého měsíce díky tomu získaly od okupující ruské armády zpět stovky čtverečních kilometrů svého území.

Rusko v poslední době reagovalo na úspěchy Ukrajiny na bojišti smrtícími útoky na civilní cíle pomocí raket a bezpilotních letounů. Ale i tyto údery podle západních analytiků prozrazují onu již zmíněnou slabinu letecké strategie Moskvy, protože se Rusko musí spoléhat jen na dálkově řízená letadla, nikoliv na pilotované letouny, a to kvůli obavám, že budou i s piloty sestřeleny.

„Neschopnost dosáhnout vzdušné nadvlády je jednou z rozhodujících věcí, která stála Rusko převahu ve válce,“ říká Jakub Janovský, vojenský analytik z nezávislého týmu analytiků Oryx, který z otevřených zdrojů shromažďuje informace o ztrátách vojenského vybavení. 

Podle údajů ukrajinského ministerstva obrany klesly do poloviny května ruské ztráty na Ukrajině na méně než 10 letadel a vrtulníků týdně, zatímco na začátku března jich bylo více než 60 týdně.

Ruské ministerstvo obrany na žádost deníku WSJ o vyjádření nereagovalo.

sinfin.digital