Mezi válkou a kriminálem. Ruští branci přemýšlí, jak uniknout, evropští sousedé Ruska je ale s otevřenou náručí nevítají

D. Hindshaw, The Wall Street Journal

Rusové, kteří doufají, že se jim podaří uprchnout před Putinem vyhlášenou mobilizací, narážejí na chladný postoj okolních zemí. Polsko a pobaltské státy vyloučily, že by rozšířily podmínky pro azyl. Červený koberec pro utečence nikdo nechystá.

Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva, které mají s Ruskem společnou hranici, rychle a jednotně odmítly rozšíření azylových kategorií, které by umožnilo Rusům prchajícím před mobilizací vstoupit na jejich území.

Představitelé těchto států vysvětlují, že neohrozí svou vnitřní bezpečnost tím, že by rozšířili podmínky azylu, takže by je potenciálně mohlo splňovat obrovské množství mužů. Zmíněné vlády také nemají velké pochopení pro ty Rusy, kteří nemohou prokázat dlouhodobý nesouhlas s ruským vpádem do Gruzie, na Krym a s dalšími vojenskými intervencemi Moskvy.

Tento postoj ponechává ruským brancům jen málo jiných možností, jak se dostat za hranice. Rusko trestá odmítnutí mobilizace až desetiletým vězením a mužům, kteří již byli odvedeni, zakazuje odchod.

Ti, kteří ještě odvedeni nebyli, ale spadají do kategorie, které se povinnost týká, opustit zemi mohou. Většina leteckých a železničních spojení s unijními zeměmi je ale paralyzována sankcemi a ceny letenek do evropských metropolí mimo EU, jako je Bělehrad, po vyhlášení mobilizace závratně stouply. Mnohé se i tak vyprodaly.

Ti, kdo jedou po silnici, mají k dispozici pouze jednu pozemní hranici s EU, a to 830 km dlouhou linii na rozmezí Finsko-Rusko, kde zůstává otevřeno 11 přechodů. Helsinky prozatím omezily počet vydávaných víz a jsou pod tlakem svých sousedů i domácí politické opozice, aby znemožnily vstup většiny Rusů. Na pátečním zasedání tamní vlády se rozhodlo o dalším snížení počtu Rusů, kteří smějí přijet a cestovat přes tuto zemi do EU. Na podrobnostech nových pravidel se stále pracuje, dodávají finští představitelé.

Podle finských představitelů došlo v uplynulém týdnu k mírnému nárůstu počtu Rusů překračujících hranici – s tím jak rostlo očekávání, že Putin zmobilizuje více mužů pro válku na Ukrajině. Od prezidentova středečního prohlášení zůstává počet lidí žádajících o azyl ve Finsku relativně nízký. Ve čtvrtek Norsko, které není v EU, ale je součástí evropské zóny volného pohybu, pozastavilo platnost vízové dohody, která umožňovala přístup Rusů přes „arktický“ přechod Storskog, jediný stále otevřený hraniční bod mezi oběma zeměmi.

Ukrajinští představitelé vyzývají EU, aby pro Rusy, kteří se snaží uniknout, nechala hranice uzavřené. „Násilně odvedení Rusové, kteří nechtějí potupně zemřít v cizí zemi: Vzdejte se při první příležitosti. Ukrajina vám garantuje život a důstojné zacházení,“ uvedl na Twitteru Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

sinfin.digital