400 tisíc dolarů ročně za člověka, který zařídí vše? Služby „super“ asistentů jsou nejdražší v historii

Bohatí manažeři vyplácejí šestimístné částky za sofistikované asistenty, kteří jsou dostatečně chytří na to, aby zvládli složité úkoly, ale zároveň dostatečně skromní na to, aby se ujali i těch nudných. Ve společnosti obyvatel penthousů panuje krize: Není nikdo, kdo by jim zařídil pronájem tryskáče, je příliš málo všestranných pomocníků, kteří by se dokázali orientovat jak ve výkazech o příjmech, tak v archivních vinných lístcích, a proboha, kdo bude sbírat bobky po drahých psících s rodokmenem?

Nedostatek pracovních sil, který trápí mnoho odvětví, narušuje i životy nejmovitějších jednotlivců, pro které staré rčení „dobrou pomoc je těžké najít“ málokdy platilo tak jako dnes. Při hledání asistentů, kteří by byli stejně zdatní v přípravě na zasedání správní rady i v řízení luxusní domácnosti se služebnictvem a šoféry, mnozí bohatí klienti žádají personální agentury o nábor zaměstnanců na pozici s vznešeným titulem: „šéf personálu“.

Jde o práci, která vyžaduje vzácnou kombinaci kompetence a pokory. Jedna agentura mi vyprávěla o tom, že na pozici, která zahrnuje administrativní práci na vysoké úrovni, ale i vaření kávy, nedávno umístila člověka s doktorátem. Podle odborníků na personální otázky se běžná sazba za takového překvalifikovaného asistenta pohybuje ve velkých městech, jako je New York a Los Angeles, kolem 200 tisíc dolarů ročně. Ti, kteří mají bohaté zkušenosti se zjednodušováním i těch nejzaneprázdněnějších životů, si mohou za to, že vyhoví každé potřebě svého šéfa, říct až o 300 nebo dokonce 400 tisíc dolarů.

„Jsou ochotni platit takové platy, ale ve skutečnosti jde jen o ně samotné,“ říká Teresa Leighová, jejíž firma vyhledává špičkové asistentky pro superbohaté.

S velkým platem přicházejí i velké oběti. Leighová říká, že někteří asistenti dávají výpověď do 72 hodin od nástupu kvůli naprosto nepředvídatelnému rozvrhu práce, nekonečnému seznamu úkolů, náročnému cestování a pocitu osamělosti, který se může dostavit, když je někdo v blízkosti elitní třídy lidí, ale zároveň ví, že je od ní značně oddělen.

sinfin.digital