Americká ministryně financí Yellenová balancuje na hraně, aby splnila Bidenovy klimatické sliby

Ministryně financí USA Janet Yellenová, která čelí jak tlaku zástupců Demokratické strany v Kongresu, tak potřebě naplnit předvolební sliby prezidenta Joea Bidena, nařídila finančním regulátorům, aby přijali opatření ke snížení rizik spojených se změnou klimatu.

Tyto regulační orgány se tradičně snažily zajistit, aby banky zůstaly zdravé, trhy konkurenceschopné a aby investoři dostávali férové a přesné informace. Nyní Yellenová naléhá na agentury, jako je Federální rezervní systém (Federal Reserve System, Fed) a Komise pro kontrolu cenných papírů (Securities and Exchange Commission, SEC), aby reagovaly na to, co podle ní představuje naléhavou hrozbu pro ekonomiku a finanční aktiva, jako je portfolio hypoték v nízko položených pobřežních oblastech nebo pojišťování zemědělské půdy náchylné na sucho.

Ministryně Yellenová jako provazochodkyně kráčí po metaforickém vysoko napjatém laně. Mnozí republikáni a zastánci průmyslu tvrdí, že finanční regulátoři by neměli zasahovat do politiky životního prostředí. Progresivní demokraté naopak chtějí rychlou a odvážnou akci. Yellenová usiluje o to, aby se klimatické otázky dostaly do popředí agendy regulačních orgánů a zároveň osobně prosazuje související legislativu a lobbuje pro ni i v soukromém sektoru.

„Nejsme agentura pro životní prostředí,“ komentovala Yellenová v rozhovoru pro The Wall Street Journal roli ministerstva financí v otázkách klimatu. „Ale můžeme hrát a snažíme se hrát velmi významnou roli a přispívat k úsilí naší země a celého světa při řešení této problematiky.“

Agentury, které Yellenová svolává jako předsedkyně Rady pro dohled nad finanční stabilitou (Financial Stability Oversight Council, FSOC) – koalice regulačních orgánů zřízených po recesi v letech 2007-2009 –, podnikají první kroky.

Janet Yellenová
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká opatření chystají američtí regulátoři?
  • Co chtějí progresivisté po Bidenovi?
  • A jaká regulace hrozí bankám?
sinfin.digital