Americký nejvyšší soud zrušil federální právo na potrat. Přepsání půl století starého verdiktu zásadně mění situaci desítek milionů žen

Americký nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem z roku 1973 v případu známém jako Roe v. Wade. Potratové kliniky budou zavírat, vzroste zájem o potraty prováděné na dálku pomocí telemedicíny. Očekává se, že zhruba polovina amerických států potraty zakáže nebo omezí.

Zvrácení rozsudku v kauze Roe v. Wade staví na hlavu půlstoletí americké reprodukční péče a zcela změní způsoby a místa, jak a kde ženy podstupují potrat. Respektive jak uvažují o tom, zda mít děti.

Život žen vypadá v mnohém zcela jinak než v roce 1973, kdy přelomové rozhodnutí ve zmíněné kauze přineslo ústavní právo na potrat platné po celých USA. Četnost legálních potratů prudce vzrostla (až v posledních letech mírně klesá), zlepšil se přístup k antikoncepci a klesla míra adopcí. Názorové skupiny na obou stranách uznávají, že mnoho žen považuje potrat za nedílnou součást emancipace, které v posledních pěti desetiletích dosáhly.

To vše se nyní mění. Očekává se, že přibližně polovina států v USA zakáže všechny nebo většinu potratů okamžitě nebo v nejbližší době, což znamená, že zhruba 36 milionů plodných žen, které v těchto státech žijí, by brzy mohlo ztratit přístup k legálním potratům.

Potratové kliniky v konzervativních státech se připravují na uzavření, zatímco kliniky v liberálnějších oblastech a další poskytovatelé potratů očekávají růst zájmů o své služby. Nejrůznější skupiny, které pomáhají těhotným ženám, se potýkají s tím, jak nyní s omezenými rozpočty mohou nabídnout více pomoci. „Mluvíme o scénáři, kdy se dramaticky zvýší nerovnost v přístupu k potratům,“ vysvětluje Caitlin Myersová, profesorka ekonomie na Middlebury College, která se věnuje dostupnosti potratů.

Texas, Oklahoma a Kentucky v posledních měsících přijaly zákony, které buď dočasně, nebo trvale pozastavují přístup k většině potratů, a dávají tak představu, jak může brzy vypadat život ve zhruba dvou desítkách amerických států.

Andrea Gallegosová, jež působí na klinikách v Oklahomě a v Texasu, uvedla, že na její klinice v Tulse (Oklahoma) se počet pacientek loni, po začátku platnosti texaského zákona, ztrojnásobil. Zákonodárci v Oklahomě ale texaský zákon ještě zpřísnili a zakázali potraty v jakémkoli stádiu těhotenství s výjimkami pro případy, kdy je ohrožen život ženy. nebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění, sexuálního napadení či incestu, který byl nahlášen policii.

sinfin.digital