Bez práce a bez peněz. Ukrajinští uprchlíci jsou nuceni vracet se na Ruskem okupovaná území

Oleksandr Ivaněnko uprchnul ze svého domu v Ruskem okupovaném Chersonu poté, co ho ruští vojáci zadrželi a zbili, když rozvážel potraviny a zdravotnické potřeby. Na území kontrolovaném Ukrajinou ale nemohl najít práci a tak se chtě nechtě vrací se svou přítelkyní a jejími rodiči zpátky do města, a to pouhý měsíc poté, co ho opustili. „Nemáme na výběr,“ říká dvaadvacetiletý Ivaněnko. „Jsme úplně bez peněz.“

Po pěti měsících války nemohou tisíce Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazí a okupací, najít stálé zaměstnání nebo místo k životu a vracejí se domů – i když to znamená, že se musí vydat přes frontovou linii na území okupované Ruskem.

Podle odhadů OSN byla od začátku války zhruba třetina ze 40 milionů obyvatel Ukrajiny vyhnána ze svých domovů a většina z nich hledá útočiště v relativně bezpečných západních a centrálních oblastech země. Zatímco Rusko potlačuje nesouhlas a jakékoli projevy podpory Ukrajiny na okupovaných územích na jihu země, tisíce lidí nadále denně proudí na sever, přičemž někteří touží uniknout tak zoufale, že se neváhají vydat na útěk i pěšky.

Když však dorazí na místo, najdou ekonomiku, která nemá dostatečnou kapacitu, aby je všechny pojmula. 

Podle webových stránek Flatfy, které sledují ceny nemovitostí na Ukrajině, se od začátku války průměrné ceny nájmů ve Lvovské oblasti nedaleko polských hranic téměř zdvojnásobily. V sousedním regionu na západě Ukrajiny se ceny ztrojnásobily.

sinfin.digital