Biden a McCarthy se snaží dotáhnout dohodu o dluhovém stropu

Prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy (Rep., Kalifornie) v neděli ladili poslední detaily dohody o zvýšení limitu pro zadlužování země. Podrobnosti o dohodě mezi oběma politiky by se následně měly dostat ke kongresmanům, kteří by o navýšení dluhového stropu mohli hlasovat již ve středu.

Oba lídři v sobotu večer představili předběžný rámec pro zvýšení dluhového stropu na další dva roky a zároveň  omezení vládních výdajů. Mnozí konzervativci ve Sněmovně reprezentantů však dali rychle najevo svůj nesouhlas a naznačili, že McCarthy by vzhledem k těsné většině své strany ve Sněmovně reprezentantů mohl mít potíže se získáním podpory. Nicméně podrobnosti dohody zatím nejsou jasné. 

Kongres musí zákon o navýšení dluhového stropu schválit do 5. června, kdy podle ministerstva financí dojdou vládě peníze na zaplacení účtů. Ministryně financí Janet Yellenová varovala před rizikem bezprecedentní platební neschopnosti amerického vládního dluhu, která by mohla vyvolat kaskádu problémů v celé globální ekonomice.

McCarthy v neděli propagoval dohodu s Joe Bidenem obezřetnými konzervativci i před širším publikem s tím, že tato předběžná dohoda je pro Republikány historickým úspěchem.

Uvedl, že dohoda zahrnuje priority Republikánů, jako jsou limity pro některé výdajové kategorie, dodatečné požadavky pro některé vládní programy či zrychlená pravidla pro schvalování stavebních projektů. „Takže to možná nedělá všechno pro všechny. Ale je to krok správným směrem, o kterém si nikdo nemyslel, že by tu dnes mohl být,“ uvedl pro televizi Fox News.

Biden a McCarthy, kteří spolu v sobotu večer hovořili asi 90 minut, měli znovu hovořit v neděli odpoledne. „Krátce poté republikáni ve Sněmovně reprezentantů zveřejní text legislativního návrhu zákona a zpřístupní jej Sněmovně reprezentantů, Senátu a americkému lidu," uvedl v dopise demokratickým kolegům lídr sněmovní menšiny Hakeem Jeffries.

Podrobnosti dohody se během neděle neustále objevovaly a zákonodárci tak vyvozovali různé závěry o tom, co vlastně obsahuje. Několik členů McCarthyho Republikánů nicméně i v ten moment naznačilo, že budou proti dohodě. Mnozí z nich na něj naléhali, aby více prosazoval prvky návrhu zákona, který Republikáni ve Sněmovně reprezentantů schválili minulý měsíc a který zvyšuje dluhový strop zhruba na jeden rok a zároveň omezuje vládní výdaje po dobu deseti let a ruší některé pobídky pro čistou energii obsažené v loňském zákoně o snižování inflace (IRA), který je jedním z největších Bidenových politických úspěchů.

Uvedli, že dohoda nedosahuje cíle Sněmovny reprezentantů, kterým je zavedení výdajových limitů pro nevojenské výdaje na fiskální roky 2024 a 2025 a kromě toho obsahuje výdajové cíle, které nejsou vymahatelné.

Ralph Norman (Rep, S.C.) v nočním tweetu označil předběžnou dohodu za „šílenství“. „Nebudu hlasovat pro bankrot naší země,“ napsal. „Americký lid si zaslouží něco lepšího.“ Kongresman Ken Buck (Rep, Colo.) na Twitteru napsal, že je „zděšen kapitulací dluhového stropu“. A do třetice kongresman Dan Bishop (Rep., N.C.) v neděli napsal, že McCarthy neseškrtal dostatečnou část z 80 miliard dolarů, které Kongres loni schválil na modernizaci daňového úřadu (IRS) a přijetí dalších zaměstnanců. „Takže namísto původního růstu o 87 000 agentů IRS jich bude „jen“ o 85 260 více, aby vás sežrali zaživa,“ napsal. „Velká výhra.“

Uvedl také, že McCarthy podkopal snahu Republikánů (GOP) získat v příštím roce další peníze pro IRS tím, že souhlasil se zvýšením dluhového stropu natolik, aby pokryl potřeby vlády na dva roky.

sinfin.digital