„Bílé límečky“ mizí. Firmy škrtají pracovní místa, některá se už možná nikdy nevrátí

Pro celé generace Američanů představovala práce v korporátu cestu ke spolehlivému živobytí. Tomu už je konec. Podle manažerů firem a ekonomů se pracovní místa, která zanikla během několikaměsíční vlny propouštění „bílých límečků“ vyvolané předchozím nadměrným najímáním zaměstnanců a růstem úrokových sazeb, možná nikdy nevrátí.

Společnosti přehodnocují hodnotu mnoha bílých límečků v rámci toho, co někteří odborníci předpovídají jako trvalou změnu v poptávce po pracovní síle, která naruší profesní život milionů Američanů, jejichž pracovní místa budou zrušena, redukována nebo částečně reorganizována díky využití umělé inteligence.

„Možná jsme na vrcholu poptávky po znalostních pracovnících,“ říká Atif Rafiq, bývalý ředitel pro digitální technologie ve společnostech McDonald's a Volvo. „Potřebujeme zkrátka méně lidí, kteří budou dělat stejnou práci.“

Dlouho poté, co roboti začali přebírat pracovní místa ve výrobě, začíná nyní umělá inteligence to samé dělat na vyšších pozicích, jako jsou účetní, programátoři, specialisté na lidské zdroje a právníci – což se potkává s neúprosným tlakem na efektivnější fungování firem.

Generální ředitel Meta Platforms Mark Zuckerberg po posledním kole propouštění v mateřské společnosti Facebook zaměstnancům řekl, že mnoho pracovních míst se nevrátí, protože nové technologie umožní společnosti fungovat efektivněji. Generální ředitel společnosti IBM Arvind Krishna nedávno uvedl, že společnost by mohla pozastavit některé nábory zaměstnanců, aby zjistila, jaký druh administrativních prací lze vykonávat pomocí umělé inteligence. Manažeři v řadě odvětvích očekávají, že nové technologie rozšíří náplň některých stávajících pracovních pozic a změní to, co lidé v práci dělají. AI by mohla umožnit zaměstnancům lépe prospívat svým firmám tím, že budou dělat smysluplnější práci, míní Rafiq, který vydal novou knihu o managementu.

Podle analýzy nestranické výzkumné skupiny Employ America se za fiskální rok končící v březnu zvýšil počet nezaměstnaných bílých límečků zhruba o 150 000. Jednalo se o pracovníky v oblasti odborných služeb, managementu, počítačových profesí, inženýrství a vědy.

sinfin.digital