Průmysl svádí boj s cestovním ruchem o budoucnost energie v Evropě

Válka na Ukrajině podněcuje Evropskou unii k urychlenému přechodu od zemního plynu k větrné a solární energii. Avšak mezi těmi, jejichž živobytí závisí na okolní krajině, kulturních památkách a cestovním ruchu, vzrůstá odpor.

Po invazi na Ukrajinu, která prudce zvýšila ceny zemního plynu, se v Evropě urychlují plány na výstavbu větrných a solárních elektráren. Tyto plány narážejí na odpor obyvatel a úředníků, kteří tvrdí, že vlna nových projektů poškodí krajinu, kulturní památky a cenný turistický průmysl v regionu.

Na galicijském venkově v severozápadním Španělsku si Maria Martinová s manželem před šesti lety otevřeli hostinec, který nabízí rekreantům klidné zázemí. Několik kilometrů odtud se nachází oceán a ve stejném údolí leží bazilika San Martiño de Mondoñedo, nejstarší katedrála ve Španělsku, která je lákadlem pro poutníky putující po slavné poutní cestě Camino de Santiago.

Tento pár spolu s dalšími obyvateli bojuje proti návrhu na výstavbu 345 metrů vysokých větrných turbín v blízkosti hostince. Tyto turbíny jsou jedny z více než 200 turbín, s nimiž počítá pittsburská společnost Alcoa pro opětovné spuštění své mohutné tavírny hliníku, která se nachází 22 kilometrů západně od města San Ciprian. Společnost Alcoa zastavila provoz tavírny v roce 2021 kvůli prudce rostoucím cenám elektřiny, které byly způsobeny tím, že Rusko začalo omezovat dodávky zemního plynu před invazí na Ukrajinu.

Regionální vláda Galicie schválila výstavbu větrné farmy v listopadu navzdory odporu místních obyvatel a označila ji za projekt strategického zájmu pro toto území. Kvůli velké rozloze potřebuje energetický komplex také souhlas španělské národní vlády.

„Nikdo nemůže žít tak blízko větrné farmy,“ řekla paní Martinová. Kritici tvrdí, že turbíny hyzdí krajinu, jsou hlučné a vrhají stíny. „Moje podnikání i můj způsob života pravděpodobně zanikne,“ dodala paní Martinová.

Vlády zemí Evropské unie v posledních letech nahrazují elektřinu vyráběnou z uhlí zemním plynem a obnovitelnými zdroji, jako je větrná a solární energie, aby snížily emise. I přesto však byrokratické překážky a odpor místních obyvatel způsobily, že dokončení projektů trvalo roky.

sinfin.digital