Čína představuje pro Spojené království a jeho spojence „systémovou výzvu“, prohlásil v neděli britský premiér Rishi Sunak, přičemž britská vláda uvedla, že na svou flotilu jaderných ponorek a doplnění zásob munice vynaloží dalších 5 miliard liber, aby posílila podporu Ukrajiny a odradila stále asertivnější Čínu.
„Je to země se zásadně odlišnými hodnotami, než jsou ty naše a myslím, že se v posledních letech stává stále více autoritářskou na domácí půdě a asertivnější na té zahraniční,“ prohlásil Sunak o Číně. „Jádro problému spočívá v tom, že nejen její chování, ale i její činy ukazují, že Čína má zájem o přetvoření světového řádu.“
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu se k těmto slovům bezprostředně nevyjádřilo.
Britská vláda v neděli uvedla, že v příštích dvou letech vynaloží dodatečné finanční prostředky na posílení své silně zatížené armády. Většina těchto prostředků bude směřovat do jaderného programu země, ale i do rozsáhlejší podpory ponorkové flotily. Vláda rovněž nakupuje nové zásoby munice, aby nahradila prostředky, které poskytla Ukrajině pro boj s Ruskem.
Zvýšení vojenských výdajů přichází v době, kdy Sunak odcestoval do San Diega, kde se v pondělí setkal s americkým prezidentem Bidenem a australským premiérem Albanesem, aby projednali dohodu, která zahrnuje sdílení obranných technologií mezi těmito třemi zeměmi. Takzvaná dohoda Aukus Austrálii vůbec poprvé poskytne jaderné ponorky. Jde o součást snahy o vytvoření silnější vojenské přítomnosti spojenců v Tichomoří, kde Čína usiluje o teritoriální nadvládu.