Vesmírné plány Elona Muska mají těžké porodní bolesti. Budoucnost SpaceX zavisí na obří raketě a internetových družicích

Miliardář a zakladatel Space X Elon Musk přiznává, že realizace projektů Starship a Starlink dává jeho společnosti pořádně zabrat. 

O cestách na Mars a ještě dál Elon Musk dlouho snil. Teď se jeho sny mají stát realitou – díky raketě Starship, kterou vyvíjí jeho kosmická společnost SpaceX. Starship má do budoucna hrát zásadní roli v Muskově vesmírném byznysu, a nikoliv jen jako dopravní prostředek. SpaceX chce raketu využít také k vybudování satelitní internetové služby Starlink, o níž se mnozí investoři domnívají, že by nakonec mohla tvořit většinu příjmů společnosti.  

Space Exploration Technologies Corp. – oficiální název společnosti, kterou Musk založil před téměř dvaceti lety – chce mít ze Starship raketu, kterou půjde opakovaně použít pro lety do vesmíru, což by výrazně snížilo náklady. Nejprve se ale musí popasovat s řadou konstrukčních výzev. Musk nedávno uvedl, že raketa mu zabírá víc času než jakýkoli jiný projekt, a přiznal, že dotáhnout projekt do úspěšného konce je pro společnost náročný úkol.

„Starship je těžký, těžký, těžký, těžký projekt,“ uvedl Elon Musk na prosincové akci pořádané deníkem The Wall Street Journal. „Je to největší raketa, jaká kdy byla vyrobena,“ dodal. 

Starship, kterou má vynést na oběžnou dráhu nosná raketa Super Heavy, je 160 stop vysoká a má průměr 30 stop. SpaceX by tak mohla během jednoho letu vyslat na oběžnou dráhou stovky satelitů Starlink, což je násobně víc, než kolik jich je nyní schopna rozmístit jiná z jejích raket Falcon 9. 

sinfin.digital