Bývalý ruský voják vzpomíná na Putinovu válku: Demoralizovaní Rusové na Ukrajině od prvních chvil tápali, neměli vybavení ani rozkazy

Zoufalá morálka a špatná logistika podemílají výkonnost ruské armády. Slabiny Putinova vojska popisuje jeden z mužů, který se přímo účastnil začátku invaze na Ukrajinu.

Pavel Filatjev vzpomíná, jak jeho četa na začátku března při bojích u Mykolajiva utíkala skrýt se do lesa, zatímco kolem vybuchovaly dělostřelecké granáty. Velitel jednotky byl zabit. Jeden z vojáků pak zběsile volal na důstojníka s dotazem, co má dělat.

„Jak to mám sakra vědět?!“ zněla odpověď.

Pavel Filatjev byl seržantem ruské armády. Popisuje, co se ten den dělo a jak po setmění jiný z důstojníků nařídil vyčerpané jednotce nový postup. Muži byli hladoví a unavení, s nedostatkem munice a zdravotnického materiálu. Odmítli dát se znovu do pohybu. Jeden z nich dokonce udeřil nadřízeného do čelisti.

Čtyřiatřicetiletý Filatjev již opustil armádu i Rusko jako takové a tvrdí, že požádá o politický azyl ve Francii. Je jedním z veteránů konfliktu, kteří realitu popisují nejotevřeněji, a v rozhovorech a 141stránkovém písemném záznamu zveřejněném na internetu podrobně přibližuje, co sám označuje za selhání ruské armády.

Ruské ministerstvo zahraničí jeho výpověď odmítlo jako „zjevně nevěrohodnou“ a označilo ho za „falešného vojáka“. Kreml ani ruské ministerstvo obrany na žádosti o komentář k tomuto článku nereagovaly.

Bývalý seržant Filatjev sloužil v pluku ruských výsadkářů a popsal boje v okolí Mykolajiva, které se podle něj odehrály, když se Rusové pokoušeli dobýt tamní letiště. V čtyřhodinovém telefonickém rozhovoru pro deník The Wall Street Journal přibližuje i další kapitoly konfliktu.

Filatjev podává jedno z nejpodrobnějších svědectví o počátku invaze na Ukrajinu, které se dosud objevilo. Líčí armádu, kterou při postupu brzdily zmatek, špatná komunikace a logistika, nízká morálka a nekázeň vojáků, kteří byli naštvaní kvůli podmínkám, ve kterých museli bojovat.

Všechny podrobnosti z tohoto svědectví není možné nezávisle ověřit. Filatjevovy popisy se ale shodují s dalšími výpověďmi, které podali ruští váleční zajatci, ukrajinští vojáci i zachycená komunikace zveřejněná ukrajinskými úřady.

sinfin.digital