Čína přesměrovává dodávky amerického LNG do Evropy. A vydělává na tom miliony dolarů

Zpomalení hospodářského růstu v Číně, Trumpova obchodní dohoda a neutuchající snaha Evropy zajistit si dostatek zemního plynu přinášejí některým čínským energetickým společnostem nečekané zisky. Neobvyklý souběh okolností pomáhá Evropě vytvářet zásoby na zimu.

Klesající poptávka v zemi umožnila čínským společnostem, které podepsaly dlouhodobé kontrakty na nákup amerického zkapalněného zemního plynu, prodávat jeho přebytky a vydělávat stovky milionů dolarů na jednom nákladu. Mezi kupující patří Evropa, Japonsko a Jižní Korea. Za prvních osm měsíců letošního roku zakotvilo v Číně pouze 19 lodí LNG z USA, zatímco ve stejném období loňského roku jich bylo 133.

Podle údajů čínských celních úřadů se v letošním roce zvýšily dodávky plynu z Ruska o téměř 30 %. Tento nárůst je způsoben plánovaným zvýšením dodávek z plynovodu Síla Sibiře a nákupy ruského LNG, obvykle s výraznou slevou.

Objem čínských dodávek do Evropy je příliš malý na to, aby pomohl kontinentu vyhnout se hrozícímu nedostatku plynu v letošní zimě. Nastiňuje však rostoucí závislost Moskvy na Pekingu. Rusko se po invazi na Ukrajinu obrátilo na Čínu s žádostí o hospodářskou a politickou podporu, čínské společnosti však zastavením vývozu plynu podkopávají jeho snahu zasít v Evropě rozkol.

USA a Čína za Trumpovy administrativy, která vyvíjela na Peking tlak, aby zvýšil dovoz ze Spojených států, uzavřely řadu dlouhodobých smluv na dodávky LNG. Na rozdíl od kontraktů, které nabízejí jiné země, americké smlouvy na dlouhodobé dodávky LNG obvykle zaručují flexibilitu co se týče cílové destinace a jejich ceny jsou indexovány podle amerického benchmarku Henry Hub – v současné době jsou mnohem nižší než ceny LNG na spotovém trhu v Evropě a Asii.

„Pro Čínu a USA je to oboustranně výhodný vztah,“ říká Wei Xiong, vedoucí analytik poradenské společnosti Rystad Energy, která sídlí v Pekingu. Kontrakty, které byly uzavřeny až na 25 let, dodaly americkým dodavatelům potřebnou jistotu, aby na pobřeží Mexického zálivu vybudovali další terminály LNG v hodnotě několika miliard dolarů a zvýšili tak kapacitu USA pro vývoz zkapalněného plynu.

sinfin.digital