Čína slaví diplomatický úspěch na Blízkém východě. Soupeření mezi Pekingem a Washingtonem dostává nový náboj

Když se arabští představitelé loni v prosinci setkali se Si Ťin-pchingem na regionálním summitu v Rijádu, čínská hlava státu předložila bezprecedentní návrh: setkání arabských monarchů a íránských představitelů v Pekingu v roce 2023, uvedli deníku WSJ lidé obeznámení s plánem. O několik dní později se k čínskému návrhu přihlásil Teherán.

V pátek Čína zprostředkovala uzavření dohody o obnovení vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií, které země přerušily v roce 2016. Širší summit mezi Íránem a šesti zeměmi Rady pro spolupráci v Zálivu se podle zdrojů deníku WSJ uskuteční koncem tohoto roku.

Siova diplomatická iniciativa ukazuje, že Peking vidí svou ústřední roli jako nového zprostředkovatele moci na Blízkém východě, ve strategickém regionu, kde USA byly po desetiletí nejvlivnějším vnějším hráčem. Čína se již nesoustředí výhradně na energetické a obchodní toky, její vstup do politiky blízkovýchodního regionu signalizuje novou kapitolu v soupeření mezi Pekingem a Washingtonem.

Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem, která byla minulý týden projednána za zavřenými dveřmi v Pekingu, se dotýká některých nejcitlivějších otázek mezi těmito dvěma zeměmi, které již léta stojí na opačných stranách zástupných konfliktů na Blízkém východě.

Saúdská Arábie souhlasila s tím, že zmírní kritické zpravodajství o Íránu na satelitním zpravodajském kanálu Iran International, který vysílá v perštině a který financují saúdští podnikatelé, uvedli představitelé obou zemí. Teherán obvinil Iran International z podněcování několikaměsíčního protestního hnutí. Šéf íránské zpravodajské služby ji označil za teroristickou organizaci.

Iran International tvrdí, že je nezávislá. „Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií nikdy nebyly faktorem, který by ovlivňoval naše zpravodajství nebo redakční pokyny: na nich se nic nemění,“ uvedl mluvčí společnosti Volant Media, která je vlastníkem kanálu.

Podle saúdskoarabských, íránských a amerických představitelů Írán souhlasil s tím, že přestane podporovat přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii z Jemenu ze strany Íránem podporovaných hútijských povstalců, kteří obsadili rozsáhlá území země a od roku 2015 bojují proti vojenské koalici vedené Saúdskou Arábií.

Příměří trvá již téměř rok a Hútíové a Saúdové několik měsíců vedou přímé rozhovory, jejichž cílem je válku ukončit, což je také jeden z hlavních cílů Bidenovy administrativy.

Ministerstva zahraničí Číny, Íránu a Saúdské Arábie na žádosti deníku WSJ o vyjádření nereagovala.

Dohoda umožňuje čínským představitelům „podpořit vnímání vlastní globální role a podkopává tvrzení USA, že řád založený na pravidlech vedených Spojenými státy je jedinou odpovědnou volbou, kterou mohou vlády učinit, a jediným způsobem, jak podpořit bezpečnost,“ říká Jon Alterman, odborník na Střední východ z think tanku Center for Strategic and International Studies.

sinfin.digital