Čína chystá cenzuru umělé inteligence

Podle nových pravidel by společnosti jako Alibaba a SenseTime měly nést odpovědnost za podvratný obsah vytvořený jejich roboty. Čínský nejvyšší internetový regulátor navrhl pravidla pro kontrolu nástrojů umělé inteligence podobných ChatGPT. Pravidla vznikají v době, kdy přední technologické společnosti v zemi pokračují v plánech na integraci těchto programů do svých služeb.

Podle návrhu pravidel bude čínský úřad pro kyberprostor vyžadovat, aby společnosti před poskytováním takových služeb prošly vládním bezpečnostním hodnocením, přičemž ponesou odpovědnost za obsah, který jejich služby AI vytvářejí. Obsah generovaný takovými programy by neměl obsahovat prvky, které by mohly rozvracet státní moc, podněcovat k separatismu nebo narušovat společenský řád, uvádí se v pravidlech.

Co je to ChatGPT? Vše, co potřebujete vědět o chatbotu s umělou inteligencí, který Microsoft integruje do svého vyhledávače Bing

Návrhy ukazují, že čínští představitelé si chtějí zachovat silnou ruku při regulaci nových technologií, ačkoli v poslední době uvolňují dva roky trvající represe proti internetovým společnostem v zemi.

Vlády po celém světě diskutují o tom, zda a jak regulovat novou vlnu generativních nástrojů umělé inteligence, přičemž některé přední světové technologické osobnosti varují, že tyto programy by mohly být využívány k šíření škodlivých informací nebo k diskriminaci. Ve Spojených státech začala Bidenova administrativa zkoumat, zda je třeba zavést jejich kontrolu. Itálie přistoupila k dočasnému zákazu ChatGPT s tím, že chatbot s umělou inteligencí nesprávně shromažďoval a uchovával informace.

sinfin.digital