Čínská armáda dohání USA. Je ale opravdu připravena bojovat? O tom panují pochyby i v samotném Pekingu

Čínská armáda se za vlády Si Ťin-pchinga stává skutečným rivalem USA. Lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) nyní disponuje hypersonickými raketami, které se dokáží vyhnout většině obranných systémů, což je technologie, kterou USA stále vyvíjejí. Její útočné drony se mohou rojit a paralyzovat tak komunikační sítě. Čína má více námořních lodí než Amerika a letos v létě spustila na vodu svou třetí letadlovou loď – první, která byla navržena a postavena v Číně. Její rozpočet na obranu je druhý nejvyšší po americkém. Čínská armáda má v aktivní službě přibližně 2 miliony lidí, zatímco v USA je to necelých 1,4 milionu.

Otázkou pro Si Ťin-pchinga, kterou sám veřejně nadnesl, je, zda jsou tyto síly připraveny k boji.

Čína nevedla válku od krátkého pohraničního střetu s Vietnamem v roce 1979. Na rozdíl od amerických sil, které po většinu posledních dvou desetiletí bojovaly v Iráku a Afghánistánu, nemají příslušníci čínských ozbrojených sil prakticky žádné bojové zkušenosti – což někteří čínští představitelé označují za „nemoc míru“. Nalezení řešení, které by se obešlo bez skutečné války, je pro Si Ťin-pchinga prioritou, zejména proto, že se snaží připravit zemi na potenciální střet s USA.

„Musíme posílit vojenský výcvik a přípravu a zlepšit schopnost armády vítězit,“ uvedl Si Ťin-pching v neděli při zahájení sjezdu komunistické strany, který se koná dvakrát za dekádu.

Tato otázka je pro Peking stále naléhavější s tím, jak roste napětí ve vztazích s Tchaj-wanem, který Čína považuje za součást svého území. V neděli Si Ťin-pching zopakoval, že Peking se nezřekne použití síly ve snaze převzít kontrolu nad ostrovem.

„Úplné sjednocení vlasti musí být uskutečněno a bude uskutečněno,“ řekl a sklidil hlasitý potlesk.

Si Ťin-pching na sjezdu Komunistické strany Číny
sinfin.digital