Čínská ekonomika je v problémech a okolní státy už pociťují první důsledky. Jde ale o varovný signál pro celý svět

Čínské ekonomické zpomalení – nejhorší od prvních dnů pandemie – se může přelít přes její hranice. Čínští sousedé v Asii se zdají být obzvláště zranitelní.

Hospodářské vyhlídky země jsou nyní výrazně temnější, protože země se potýká s covidovým lockdownem v Šanghaji a dalších městech a navíc pokračují potíže na klíčovém trhu s bydlením. V dubnu se čínský „Purchasing managers index“ propadl na nejnižší úroveň od počátku roku 2020, neboť výroba i služby utrpěly újmu v důsledku pandemických omezení. Nejvyšší představitelé země se však drží své strategie „dynamického nulového covidu“, jak vyplývá ze zápisu ze zasedání zveřejněného ve čtvrtek.

Propad domácí poptávky poškodí vývozce do Číny a lockdowny by mohly narušit dodávky výrobcům v jiných zemích, zejména v Asii.

Jihokorejský vývoz do Číny se v dubnu oproti předchozímu roku snížil o 3,4 %, což stáhlo celkový růst vývozu na nejslabší úroveň za více než rok. Podobný trend se očekává i u Tchaj-wanu a Japonska, tedy zemí, které do Číny dodávají polovodiče a strojní zařízení. Částečně je to odrazem stagnujících spotřebitelských výdajů: Podle společnosti Counterpoint Research se například prodej chytrých telefonů v Číně v prvním čtvrtletí oproti předchozímu roku snížil o 14 % a podle Čínské asociace osobních automobilů se prodej osobních vozidel v prvních třech dubnových týdnech snížil o 39 %. Lockdowny rovněž sníží poptávku čínských továren po dílech a komponentech ze sousedních zemí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kde se již čínské problémy dotýkají dalších zemí?
  • Které komodity podraží?
  • Jak s nastalou situací hodlá bojovat čínské vedení?
sinfin.digital