Čínské „město iPhonů“ bylo v rámci boje s covidem izolováno. Dělníci utíkali tvrdé karanténě v tamní obří továrně

Čínský průmyslový park, ve kterém nejmodernější továrna společnosti Foxconn na výrobu iPhonů svádí boj s epidemií covidu, byl ve středu na týden zcela uzavřen poté, co se na sociálních sítích rozšířila videa zachycující pracovníky, kteří potajmu utíkají z areálu.

Letištní speciální ekonomická zóna Čeng-čou ve střední provincii Che-nan uvedla, že uzávěra, která začala 2. listopadu, na týden zakáže kromě nezbytně nutných úkonů veškerý pohyb v technologickém parku o rozloze 150 km², aby se tak zabránilo „závažnému a komplikovanému“ šíření covidu. Během úterní návštěvy parku a závodu společnosti Foxconn guvernér provincie Che-nan Wang Kchaj uvedl, že místní úředníci v hlavním městě provincie Čeng-čou musí zajistit přísné dodržování covidových kontrol a zlepšení podmínek pro pracovníky.

Jak informovala státní média, místní úřady vyslaly na pomoc společnosti Foxconn stovky testovacích a sanitačních pracovníků. Pozdě ve středu vláda provincie Che-nan oznámila, že ve čtvrtek budou všichni zaměstnanci v zóně Čeng-čou povinně testováni na přítomnost covidu metodou PCR.

Uzávěra přichází i přesto, že společnost Foxconn sama zavedla v závodě Čeng-čou před více než dvěma týdny režim „uzavřeného okruhu“, který statisícům pracovníků největšího světového montážního závodu iPhonů vymezil pole působnosti jen na jejich domovy nebo spací prostory a určené oblasti továrny. Mnozí z nich byli izolováni na ubytovnách nebo převezeni autobusy do karanténních zařízení mimo továrnu, přičemž někteří si stěžovali na nedostatečné zásobování potravinami a dalšími nezbytnostmi.

sinfin.digital