Covid a americký fotbal aneb Co se tým Dallas Cowboys naučil od vysokoškolských kantorů

Tým amerického fotbalu Dallas Cowboys chtěl být lépe připraven pro případ, že by ho covid-19 donutil potkávat se opět jen virtuálně. Přizval proto kouče videokonferenčních hovorů z nedaleké vysoké školy.

Po skončení předloňské sezony ligy amerického fotbalu NFL představil trenér Dallas Cowboys Mike McCarthy svým zaměstnancům dvojici odborníků, o kterých doufal, že je v koučování fotbalu zlepší. Koordinátoři seděli v první řadě a dělali si podrobné poznámky. Lektory zasypávali otázkami a dozvěděli se toho tolik, že to změnilo způsob jejich práce.

Ruthanne „Rudi“ Thompsonová a Adam Fein neměli s americkým fotbalem absolutně žádné zkušenosti. Ale jejich pozice na univerzitě v severním Texasu z nich shodou okolností udělala důležité opory pro tým prestižní NFL, který potřeboval fungovat uprostřed pandemie. Jsou totiž odborníky na virtuální výuku a jsou zodpovědní za tisíce online kurzů, které od začátku pandemie absolvovaly desítky tisíc studentů.

Jak bolestivý může být proces přechodu do online prostředí, poznali Cowboys i další týmy nejen v NFL v minulé sezóně. Covid může udeřit kdykoli a donutit týmy uzavřít jejich zázemí a pořádat jen virtuální schůzky. Trenéři tak museli učit složité herní strategie a schémata při videohovorech.

Loňská zkušenost dopadla natolik špatně, že Cowboys nechtěli být nepřipraveni, kdyby stejná situace nastala i v nové sezóně. „Trpěli stejnými problémy, jaké jsme viděli ve školních třídách,“ říká Fein, který na univerzitě zastává post prorektora pro digitální strategii a inovace. „Měli studenty, nebo v tomto případě hráče, kteří se během online schůzek nudili a nekoncentrovali se.“

sinfin.digital