Čtvrtá dávka Pfizeru vyvolává prudký nárůst protilátek, ukazují první výsledky z Izraele

První údaje z Izraele naznačují, že čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech poskytuje bezpečnou a účinnou ochranu před infekcí a závažným onemocněním osobám s ochabující imunitou.

Podle údajů z izraelského zdravotnického centra Sheba, kde dostalo čtvrtou dávku vakcíny 154 zdravotníků různého věku, došlo u očkovaných týden po injekci k pětinásobnému zvýšení protilátek. Personál, který se zde zapojil do studie, se nechal potřetí očkovat nejpozději 20. srpna loňského roku a testy ukázaly, že již nemá dostatek protilátek pro dobrou ochranu.

Nová zjištění oznámil izraelský premiér Naftali Bennett, který zdravotnické středisko nacházející se v centrální části Izraele v úterý navštívil. „Zřejmě se prokáže mnohem vyšší úroveň ochrany než bez čtvrté dávky, a to jak ve vztahu k infekci a šíření viru, tak ve vztahu k závažnému průběhu nemoci," uvedl Bennett.

Premiér a výzkumní pracovníci uvedli, že výsledky - první svého druhu - pomohou vládám na celém světě při rozhodování, zda se mají připravit na očkování občanů čtvrtou dávkou a jak brzy.

V samotném Izraeli ale na výsledky studie nečekali. V pondělí se země po dlouhých debatách stala první, která poskytla čtvrtou dávku lidem nad 60 let a zdravotníkům, kteří mají alespoň čtyři měsíce po třetí dávce. Lidé se sníženou imunitou začali čtvrtou dávku dostávat minulý týden.

sinfin.digital