Čína po celá desetiletí poháněla svou ekonomiku investicemi do továren, mrakodrapů a silnic. Tento model podnítil mimořádné období hospodářského růstu, díky němuž se Čína vymanila z chudoby a stala se světovým gigantem, jehož exportní zdatnost ovládla celý svět. Dnes už ale (tento model) není funkční.
To, co fungovalo v době, kdy Čína doháněla ostatní státy, nyní ztrácí smysl, protože se topí v dluzích a docházejí jí možnosti, co stavět. Některé části Číny tíží nedostatečně využívané mosty a letiště. Miliony bytů jsou neobydlené. Návratnost investic prudce klesla.
Známky potíží sahají dalece za tristní ekonomické údaje do odlehlých čínských provincií, například do provincie Jün-nan na jihozápadě země. Ta nedávno oznámila, že vynaloží miliony dolarů na vybudování nového karanténního centra o rozloze téměř tří fotbalových hřišť, přestože Čína před několika měsíci svou politiku „nulové tolerance vůči covidu“ ukončila. Země tak učinila až dlouho poté, co od pandemických opatření upustil okolní svět.
Stejně postupují i další provincie. Vzhledem k tomu, že soukromé investice jsou slabé a vývoz upadá, čínští představitelé podle svých slov nemají jinou možnost, než si nadále půjčovat peníze a stavět, aby stimulovali své ekonomiky.
Ekonomové se nyní domnívají, že Čína vstupuje do éry výrazně pomalejšího růstu, který je umocněn nejen nepříznivým demografickým vývojem, ale i prohlubujícími se rozpory se Spojenými státy a jejich spojenci, což ohrožuje zahraniční investice a obchodní výměnu. Namísto pouhého období ekonomické slabosti by se však mohlo jednat o nástup mnohaleté éry.
„Sledujeme obrat na nejdramatičtější trajektorii v dějinách ekonomiky,“ uvedl Adam Tooze, profesor historie na Kolumbijské univerzitě, který se na hospodářské krize specializuje.
Jak to tedy bude vypadat v budoucnu? Mezinárodní měnový fond v následujících letech odhaduje hospodářský růst čínského HDP na méně než 4 %, což nedosahuje ani poloviny růstu ve většině let z uplynulých čtyř desetiletí. Podle odhadů londýnské výzkumné společnosti Capital Economics se v roce 2019 trend růstu v Číně zpomalil z 5 % na 3 % a v roce 2030 klesne na zhruba 2 %.