Hledání náhrady za ruský plyn se Evropě komplikuje. Jednání s Katarem, Alžírskem a Libyí uvázla na mrtvém bodě

Evropa naráží na překážky při hledání alternativ k ruskému plynu na Blízkém východě a v severní Africe. Jednání s velkými producenty, jako je Katar, Alžírsko a Libye, se zkomplikovala.

Problémy sahají od stanovení ceny za katarský plyn až po stabilitu v Libyi a spory o Západní Saharu. Tyto potíže jsou dalším důkazem toho, že Evropa bude mít problém plně nahradit energii z Ruska, které dodává na kontinent 38 % zemního plynu.

Evropa čelí „zauzlování politiky a geopolitiky, které by mohlo situaci ještě více zkomplikovat,“ říká Adel Hamaizia, hostující vědecký pracovník Centra pro blízkovýchodní studia na Harvardově univerzitě.

Katar se stal jednou z největších nadějí pro evropské země, které jsou závislé na ruském plynu a začaly hledat alternativy poté, co invaze na Ukrajinu donutila Západ k sankcím vůči Moskvě a dalším ruským entitám. Malý emirát v Perském zálivu je jedním z největších producentů zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě a právě realizuje projekt v hodnotě 29 miliard dolarů, jehož cílem je rozšířit kapacitu těžby plynu v zemi o 40 %.

sinfin.digital