Hrozba blackoutu je zpět. Varování před výpadky a nedostatkem elektřiny sílí napříč USA, stačí jedna vlna veder

Od Kalifornie přes Texas až po Indianu američtí provozovatelé přenosové soustavy varují, že dodávky energií nestačí pokrýt poptávku, zatímco země přechází k čistší energetice. Může to vést k rozsáhlým výpadkům například během vln veder nebo jiných špiček – a to již v nejbližších měsících.

Provozovatel přenosové sítě v Kalifornii v pátek uvedl, že v létě očekává propad v dodávkách elektřiny, zejména pokud extrémní vedra, lesní požáry nebo průtahy při spouštění nových zdrojů zhorší situaci.

Společnost Midcontinent Independent System Operator (MISO), která dohlíží na rozsáhlou regionální síť pokrývající velkou část amerického Středozápadu, koncem minulého měsíce uvedla, že ji nedostatek kapacit může přinutit k mimořádným opatřením, aby dokázala pokrýt letní poptávku. A rovněž upozornila na riziko blackoutů. 

V Texasu, kde byla v poslední době řada elektráren odstavena ze servisních důvodů, provozovatel sítě varoval, že během vlny veder, která má trvat až do příštího týdne, bude situace napjatá.

Riziko nedostatku elektřiny se zvyšuje po celých Spojených státech. Tradiční elektrárny jsou vyřazovány z provozu rychleji, než je stíhají nahradit obnovitelné zdroje energie a bateriová úložiště. Elektrické sítě pociťují, že USA přecházejí od konvenčních elektráren na uhlí a zemní plyn k čistším formám energie, jako je větrná a solární. Stárnoucí jaderné elektrárny jsou v mnoha částech země určeny k vyřazení z provozu.


Česko si povídá. Zapojte se do diskuze s těmi, kdo svět vidí jinak než vy, a vystupte ze své názorové bubliny. 

Stačí odpovědět na pár otázek. Informace o projektu zde.

Problém spočívá v tom, že větrné a solární elektrárny, které patří k nejlevnějším formám výroby energie, nevyrábějí elektřinu setrvale a stabilně a potřebují vysokokapacitní bateriová úložiště, kde lze jejich výkon uchovávat na později. I když vývoj postupuje, provozovatelé regionálních sítí varují, že tempo nemusí být dostatečné, aby vyvážilo uzavření tradičních, nepřetržitě vyrábějících elektráren.

Urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie a baterií se stalo ještě obtížnější, jak se projevily problémy v dodavatelském řetězci a vysoká inflace. Americké ministerstvo obchodu šetří, zda čínští výrobci solárních panelů neobcházejí cla, a pozastavilo proto dovoz klíčových součástek potřebných k výstavbě solárních farem. Fakticky zmrazilo americký solární průmysl.

sinfin.digital