Hrozba pro národní bezpečnost? Spojené státy dál vyvážejí klíčové technologie do Číny

Spojené státy označily sílící technologickou soutěž s Čínou za hlavní hrozbu pro národní bezpečnost. Podle analýzy obchodních údajů však procedura vedená ministerstvem obchodu, která přezkoumává vývoz amerických technologií do této země, schvaluje téměř všechny žádosti a pouze přihlíží nárůstu objemu prodeje některých zvláště důležitých technologií.

Z celkového vývozu USA do Číny v roce 2020 v hodnotě 125 miliard dolarů vyžadovali úředníci licenci pro méně než půl procenta, jak ukazují údaje ministerstva obchodu. Z tohoto zlomku úřad schválil 94 %, tedy 2 652 žádostí o vývoz technologií do Číny. V údajích nejsou zahrnuty žádosti „vrácené bez vyřízení“, což znamená, že jejich výsledek byl nejistý.

Výsledek: USA nadále posílají do Číny řadu polovodičů, leteckých komponentů, technologií umělé inteligence a dalších položek, které by mohly být využity k prosazování vojenských zájmů Pekingu.

Ministerstvo obchodu tvrdí, že se zaměřuje na dlouhodobou strategickou soutěž s Čínou a že rozhodnutí o kontrole vývozu přijímá společně se svými partnery z ministerstev obrany, zahraničí a energetiky.

Kritici ale tvrdí, že úředníci ministerstva obchodu neoprávněně upřednostňují obchodní zájmy USA před národní bezpečností a že v reakci na hrozbu ze strany Pekingu je nutné urychleně provést revizi předpisů.

Podle Steva Coonena, bývalého hlavního analytika Pentagonu pro kontrolu vývozu do Číny, je vysoká míra schvalování licencí na prodej technologií s potenciálním vojenským využitím důkazem obřího selhání této politiky.

sinfin.digital