Internetoví trollové napojení na Čínu se snaží prohloubit příkopy v americké společnosti

Přestože dopad těchto aktivit byl zatím minimální, podle výzkumníků ukazují na nový zájem zasévat v americké politice rozbroje. Podle výzkumníků společnosti Google se internetoví trollové napojení na Čínu snaží před listopadovými průběžnými volbami v USA podnítit politické rozdělení a neshody. To naznačuje, že Peking má, na rozdíl od minulých volebních klání, zájem vměšovat se do americké politiky.

Podle výzkumníků se zdá, že toto úsilí, které rovněž zahrnuje pokusy o vyvolání rozkolu mezi USA a jejich evropskými spojenci v souvislosti s válkou na Ukrajině, má zatím jen minimální dopad. Varovali však, že trollí skupina se rychle zdokonaluje a zdá se, že má v úmyslu vnášet do internetových kanálů Američanů dezinformace způsobem, který se podobá dřívějším ruským a íránským snahám o narušení voleb.

Podle výzkumníků se nezdálo, že by se trollí skupina snažila podpořit nebo poškodit konkrétního kandidáta nebo politickou stranu, na rozdíl od předchozích kampaní spojených s Moskvou a Teheránem.

„To, čeho jsme svědky, je počátek schopností, které se budou nadále zdokonalovat,“ řekla Sandra Joyceová, vedoucí globálního zpravodajství ve společnosti Mandiant, odnoži kybernetické bezpečnosti společnosti Google, která ve středu zveřejnila podrobnosti o svých zjištěních. Zpráva uvádí, že trollí skupina byla již dříve pozorována, jak se zaměřuje na podkopávání prodemokratických protestů v Hongkongu a prosazování narativů kolem rasových sporů v USA.

Čínská vláda obecně popírá, že by se na USA zaměřila prostřednictvím online vlivových kampaní nebo dezinformací. Zástupci čínských velvyslanectví v Londýně a Washingtonu na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali.

sinfin.digital