Zvětšující se vojenská podpora Ruska ze strany Íránu znamená novou výzvu pro Ukrajinu a její západní podporovatele. Ti se snaží zabránit tomu, aby íránské bezpilotní letouny přinesly Moskvě strategickou výhodu. Podle analytiků to také vytváří tlak na blízkovýchodní rivaly Teheránu, aby se podělili o poznatky, jak se bránit útokům íránských dronů, a poskytli Ukrajině výraznější podporu.
Rusko v pondělí použilo desítky bezpilotních letounů íránské výroby k útoku na ukrajinské hlavní město Kyjev. Je to součást změn ve válečné strategii, které Moskva udělala před zimou v reakci na utrpěné ztráty na bojišti. Nově se ruská armáda zaměřuje na civilní cíle a infrastrukturu, včetně elektráren.
Podle současných i bývalých amerických představitelů Írán rovněž vyslal vojenské poradce, aby Rusům pomohli efektivněji využívat tzv. sebevražedné drony.
Před dvěma týdny ukrajinská armáda oznámila, že sestřelila rozměrnější íránský dron, známý jako Mohajer-6, který může nést až čtyři bomby. Podle ministra obrany Oleksije Reznikova se nyní Ukrajina připravuje na to, že Írán začne Rusku dodávat řízené i balistické střely, které by Moskvě mohly poskytnout novou přesnou a dalekonosnou palebnou sílu.
„Musíme mít nástroje k neutralizaci raketových hrozeb rusko-íránské vojenské aliance,“ uvedl Reznikov, který zároveň vyzval k uvalení dalších sankcí na Teherán.

Nasazení íránských zbraní by podle něj mělo ukončit jakékoli váhání ohledně poskytnutí systémů protiraketové obrany Patriot a výkonnějších raket dlouhého doletu Atacms pro vysoce přesné Himarsy (které Washington již Kyjevu dodal) ukrajinské armádě.
Íránské bezpilotní letouny coby hlavní zbraň v ruském arzenálu proti Ukrajině mohou být jen začátkem většího zapojení Teheránu do konfliktu. Íránští představitelé se snaží uplatňovat větší moc a vliv mimo Blízký východ, tvrdí analytici, zejména pokud se naskytne příležitost jít proti USA a jejich spojencům.