Jak se rozbila německá ekonomická mašina. Německo trápí drahé energie i nedostatek lidí, nastanou hluboké změny

Energetická krize způsobená Ruskem, zpomalující čínský ekonomický růst, zablokované dodavatelské řetězce a stárnoucí populace v produktivním věku ukončují několik desetiletí trvající panování německé exportně zaměřené výroby.

Německá ekonomika neroste už téměř pět let. Její zotavení z pandemie bylo slabší než u kterékoli jiné velké vyspělé ekonomiky. Ohledně schopností Německa pokrýt jeho potřeby na poli energetiky panují pochyby. A nyní se země, která byla kdysi známá jako hospodářský motor Evropy, potácí na pokraji recese.

Je to osudový zvrat pro německý výrobní sektor, který v posledních dvou desetiletích vzkvétal, zatímco další západní země zažívaly odliv pracovních pozic v průmyslu směrem do Asie.

Velká a dlouhodobě úspěšná sázka Německa na výrobu se opírala o čtyři pilíře: volný a otevřený světový obchod, rostoucí poptávka z Číny, efektivní domácí pracovní síla a levná ruská energie. Každý z nich dnes skomírá.

Obchodní překážky, pandemie a válka na Ukrajině narušily dodavatelské řetězce a způsobily prudký nárůst cen.

Ekonomický růst v Číně, která je největším obchodním partnerem Německa, se dramaticky zpomalil, protože její pracovní síla stárne a začíná se zmenšovat a naráží na limity růstu založeného na investicích.

Očekává se, že v příštím desetiletí se počet pracovních míst v Německu sníží přibližně o pět milionů s tím, jak populace stárne.

Energetická krize se stala ještě vážnější tento týden ve středu, kdy Rusko opětovně omezilo dodávky zemního plynu, který proudí do západní Evropy plynovodem Nord Stream. Plyn je válčícím Ruskem používán jako nástroj nátlaku.

Německo po desetiletí bylo stoupencem ruské ropy a plynu, což mu sice přinášelo úspory, ale také vytvářelo rizikovou závislost. Donedávna tvořil ruský dovoz více než 55 % spotřeby plynu, 50 % spotřeby uhlí a 35 % spotřeby ropy.

Tyto podíly se letos snížily. Země se snaží najít jiné dodavatele a obnovit domácí energetickou infrastrukturu, která byla z velké části zakonzervována po dřívějších rozhodnutích o postupném ukončení provozu jaderných a uhelných elektráren.

sinfin.digital