Půjde Japonsko ke dnu jako Titanic? V zemi se vede debata o rekordních dluzích

Nejvyšší úředníci ministerstva financí usilují o vyrovnaný rozpočet a přirovnávají zemi k lodi, která míří k ledovci, zatímco tábor expremiéra Šinzó Abeho tvrdí, že deficit veřejných financí je chápán špatně. 

Když japonský premiér Fumio Kišida v úterý zveřejnil svou ekonomickou vizi, vynechal jedno důležité datum. Vyškrtl z dřívějších vládních prohlášení závazek, že do roku 2025 bude japonský rozpočet vyrovnaný. Odmítl také uvést datum, do kdy Japonsko učiní konkrétní kroky pro snížení svého státního dluhu, a zároveň slíbil, že výrazně zvýší vojenské výdaje.

V době, kdy státní dluh dosahuje při současném kurzu 8,3 bilionů dolarů, což je více než dvojnásobek velikosti ekonomiky země, jde o odvážný krok. Toto „opomenutí“ představuje zatím nejsilnější ukázku vlivu skupiny politiků uvnitř vládnoucí Liberálně demokratické strany, která přejala názor připisovaný bývalému viceprezidentovi USA Dicku Cheneymu: „Reagan dokázal, že na deficitech nezáleží.“

Mnoho zemí se během pandemie covidu-19 výrazně zadlužilo a v současné době probíhá celosvětová debata o tom, zda je třeba dluh snížit. Japonská zkušenost bude pravděpodobně poučná, protože země má nejvyšší státní dluh mezi předními světovými ekonomikami a zároveň jednu z nejsilnějších vnitrostranických frakcí, která tvrdí, že to, jak je ve světě pohlíženo na dluh, je špatně. 

sinfin.digital