Je Si Ťin-pching dobrý vůdce? Čínští chatboti o tom s vámi nechtějí mluvit

Společnosti, které se snaží svézt na vlně popularity ChatGPT, stojí před zapeklitým problémem, pokud chtějí své chatboty provozovat také na území Číny: jak se vyvarovat jakýchkoli řečí o politice a zároveň nebýt „extrémně nezajímavý“?

Chatbot ChatGPT vyvinutý společností OpenAI se sídlem v San Francisku vyvolal od svého listopadového uvedení na trh velké nadšení, ale také obavy z dezinformací nebo znepokojivých odpovědí produkovaných umělou inteligencí.

Tento týden se čínská společnost Baidu, která se zabývá provozováním vyhledávače, chystá vydat program Ernie Bot, svou odpověď na ChatGPT. To přitahuje pozornost k chatbotům čínské provenience a také k jejich schopnosti zajistit politicky nezávadné dialogy.

V zemi, která si vybudovala pevné digitální hranice, se cenzoři naučili přizpůsobovat novým formám obsahu a vyvíjejícím se požadavkům cenzury. Kontrola odpovědí generovaných umělou inteligencí prostřednictvím chatbotů představuje novou výzvu, která se může ukázat jako složitější než kontrola vyhledávačů a sociálních médií. Mohla by ale také upevnit ideologickou kontrolu a dále digitálně oddělit Čínu od zbytku světa, jak tvrdí čínští technologičtí manažeři, inženýři a odborníci na umělou inteligenci.

sinfin.digital