Jen málo afrických zemí má odvahu říci Číně ne. Jednou z nich je Somaliland

Krátce poté, co požár zničil největší tržiště v tomto de facto nezávislém, ale neuznaném státě na území severního Somálska, požádal vysoký čínský diplomat o povolení k návštěvě, aby na místě vyjádřil svou účast.

Fei Shengchao, velvyslanec Pekingu v Somálsku, somalilandským úřadům řekl, že chce probrat, jak by Čína mohla pomoci zmírnit dopady katastrofy, která zdevastovala místní ekonomiku, a zároveň i jak pomoci obětem covidu-19 a východoafrického sucha.

S blížící se návštěvou přidal diplomat Fei do svého itineráře několik dalších zastávek v Hargeise, hlavním městě Somalilandu, kde se chtěl setkat se zákonodárci, opozičními vůdci i univerzitními studenty.

Velvyslancovy požadavky vyvolaly u představitelů Somalilandu pochybnosti o skutečném záměru jeho cesty. Došli k závěru, že Pekingu nechce jednat o nouzové pomoci, ale získat místní spojence, kteří by sabotovali vřelé diplomatické vztahy Somalilandu s Tchaj-wanem.

„Bylo to čistě politické,“ říká Essa Kayd, somalilandský ministr zahraničí, který dle svých slov vzkázal Feiovi, že v Somalilandu není vítán. Jeho cesta se tak nikdy neuskutečnila. „Mysleli jsme si, že to není vhodné – ne proto, že bychom se něčeho obávali, ale proto, že se to lišilo od agendy, na které jsme se dohodli,“ vysvětluje Kayd v rozhovoru pro WSJ.

Jen málo afrických zemí má odvahu říci Číně, jejíž státní společnosti vybudovaly na kontinentu rozlehlé námořní přístavy, moderní letištní terminály a dálnice – a také za sebou zanechaly strmě rostoucí dluhy, ne.

Somaliland je skutečně jednou z mála takových afrických zemí, konkrétně jednou ze dvou zbývajících tchajwanských diplomatických základen v subsaharské Africe.

Somaliland je „otevřený všem bilaterálním vztahům, které můžeme mít s jakoukoli zemí, ale musí to být bezpodmínečné, bez jakýchkoli závazků,“ vysvětluje ministr Kayd. „Nedovolíme, aby nám někdo diktoval, s kým můžeme mít vztahy,“ dodává.

sinfin.digital