Malý přístav na okraji severoněmeckého města Rostock je oblíbenou letní destinací jachtařů. Podle německých zpravodajských služeb byl také výchozím bodem pro loňskou sabotáž plynovodu Nord Stream, tedy pro útok na civilní energetickou infrastrukturu, který nemá od druhé světové války obdoby.
Loni 6. září vyrazila malá skupina lidí z Rostocku na palubě pronajaté jachty Andromeda, 15 metrů dlouhé jednostěžňové šalupy, na údajně výletní plavbu po přístavech Baltského moře. Během dvou týdnů skupina loď vrátila a zmizela.
Dne 26. září došlo k sérii podmořských výbuchů, dostatečně silných na to, aby je zaregistrovaly seismologické stanice. Tři ze čtyř hlavních potrubí plynovodu Nord Stream, přepravujícího zemní plyn z Ruska do Německa, byly poškozeny.
Stovky vyšetřovatelů z Německa, Švédska a Dánska s pomocí Spojených států a dalších západních spojenců mobilizovaly síly, aby zjistily, kdo za útokem stojí. Místo prozkoumaly ponorky, zpravodajské služby prověřovaly odposlechy komunikací a policie pátrala po svědcích.
Po šesti měsících je incident stále záhadou a vyšetřovatelé si společně s analytiky lámou hlavu nad tím, kdo měl prostředky, motiv a příležitost celou akci provést.
Prvotní podezření v mnoha evropských metropolích padlo na Rusko, které však jakoukoli účast oficiálně popřelo. Analytici se vesměs domnívali, že komplikovaný útok pod hladinou by byl schopen provést pouze stát s vyspělou armádou.
Nyní se vyšetřovatelé soustředí na Andromedu a šest pasažérů, které přepravovala. Němečtí představitelé, kteří byli o postupu vyšetřování informováni, uvedli, že podle jejich poznatků byli někteří z lidí, kteří si jachtu pronajali, ukrajinské národnosti. Další měli mít bulharské pasy, které se později ukázaly jako falešné.