Konec německé idyly. Tři pilíře úspěchu Němců se náhle hroutí

KOMENTÁŘ WALTERA RUSSELLA MEADA | Vypadalo to v podstatě normálně: německý kancléř Olaf Scholz o uplynulém víkendu přivítal představitele skupiny nejsilnějších ekonomik světa G7 a další hosty na zámku Elmau v bavorských Alpách. Ale zdání klame. Německo čelí nejvážnějším problémům od vzniku Spolkové republiky po druhé světové válce.

Děje se to překotně. Ještě v roce 2020 svět v zásadě souhlasil se samolibým vlastním německým hodnocením, že země má nejúspěšnější hospodářský model ze všech, že se pustila do nejambicióznější – a do značné míry úspěšné – iniciativy za záchranu klimatu a že zdokonalila zahraniční politiku založenou na hodnotách, která zemi zajišťuje bezpečnost a mezinárodní postavení za mimořádně nízkou cenu.

Nic z toho nebyla pravda.

Německý hospodářský model se zakládal na nerealistických předpokladech o světové politice a je nepravděpodobné, že by přežil dnešní otřesy. Německá energetická politika je chaotická spoušť – pro zbytek světa příklad, jak se to dělat nemá. Pověst německé zahraniční politiky založené na hodnotách byla vážně pošramocena váháním Berlína ohledně pomoci Ukrajině. A němečtí bezpečnostní experti se smiřují s velmi nepříjemnou skutečností: Německo, stejně jako Evropa obecně, je tváří v tvář agresivnímu Rusku závislé na USA, pokud jde o bezpečnost. V době, kdy americká zahraniční politika stále více upíná pozornost na Asii a kdy to vypadá, že izolacionistické nálady mezi republikány i demokraty dále rostou, bude v případě návratu Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2025 německá bezpečnost záviset na dobré vůli.

Kancléř Scholz a jeho vláda reagovali na Putinovu invazi řadou – na německé poměry – revolučních změn. Berlín začíná znovu zbrojit. Po několika „falešných startech“ začal posílat zbraně na Ukrajinu. Podnikl první kroky k energetické nezávislosti na Rusku, a to i na úkor svého ambiciózního klimatického programu: uhelné elektrárny obnovují činnost, staví se nová zařízení na zpracování plynu a Německo žádá Evropu, aby odložila dekarbonizační závazky, které se již nezdají být realistické.

sinfin.digital