Konec velké kryptoměnové party. Bitcoinová zima otřásá důvěrou investorů a burzy zvyklé na zlaté časy dostává do potíží

Svět kryptoměn stavěl na sebevědomé image, na entuziasmu a optimismu. Všechny tři přísady jsou v těchto dnech nedostatkovým zbožím. Ztráty rostou a velcí hráči v odvětví propouštějí.

Během posledního Super Bowlu se na televizorech milionů Američanů rozzářila reklama společnosti Crypto.com s miliardářem a hvězdou NBA LeBronem Jamesem. „Pokud chcete psát historii, musíte to vzít do vlastních rukou,“ říkala sportovní hvězda v 30sekundovém spotu, který lákal na populární platformu pro obchodování s kryptoměnami. Slova, která se objevila na obrazovce, zněla: „Štěstí přeje odvážným“.

Minulý týden společnost Crypto.com propustila pět procent zaměstnanců a její generální ředitel na Twitteru uvedl, že činí „obtížná a nezbytná rozhodnutí“.

Odvětví kryptoměn zčásti stavělo na sebevědomé rozmáchlosti, nadšení a optimismu. Advokáti bitcoinu se proti skeptikům sdružovali pod nevyřčeným heslem „Užijte si vaši chudobu“. Ti, kdo se do kryptosvěta nevrhli s nimi, jako by si nechávali utéct budoucnost.

Svět kryptoměn občas působil jako pozoruhodná kombinace: byl urputný, šlo o peníze, a kdo byl cool, nechyběl. Také nese společné znaky s technologickými bublinami minulosti, které se vyznačovaly spekulacemi na hraně klamu, přehlížením rizika a chamtivostí.

Dnes, kdy se trhy propadají a globální ekonomiku sužuje inflace, jsou kryptoměny mezi prvními aktivy, kterých se investoři zbavují. Od loňského listopadu, kdy bitcoin dosáhl historického maxima, umazaly ze své hodnoty zhruba dva biliony dolarů – více než dvě třetiny celkové hodnoty všech existujících kryptoměn. Samotný bitcoin se propadl přibližně k 21 000 dolarů, což je pokles o zhruba 69 % od jeho historického maxima 67 802,30 dolarů. Kryptoburzám ubývají uživatelé, propouštějí zaměstnance a přinejmenším jedna z nich uvažuje o restrukturalizaci.

Kryptosvět rozhodně není imunní vůči nejrůznějším výkyvům – jednou na vrcholu, jednou dole, což se pak obyčejně označuje jako „zima“. Mnozí investoři však aktuální krach pociťují palčivěji než ty předchozí. Až se usadí prach, některé krypto produkty a společnosti už možná nebudou existovat.

„Realita je taková, že stejně jako u akcií, i u kryptoměn je každý géniem na býčím trhu,“ komentuje to Mark Cuban, který zbohatnul při dot-com boomu v 90. letech a v poslední době investoval do řady kryptoměnových projektů. „Teď, když ceny klesají, společnosti, které byly nepřirozeně udržovány naživu levnými penězi, zmizí.“

Horečka

Bitcoin jako digitální měnu spustil v roce 2009 anonymní tvůrce, který si říkal Satoshi Nakamoto.

Jeho cena rostla – nestále, chaoticky, často prudce a následovaná velkými pády, jak se do tohoto světa vrhalo stále více lidí. Růst způsobila řada faktorů, ale investory do kryptoměn často spojovalo přesvědčení, že stávající finanční systém selhal a kryptoměny jsou budoucností.

V dubnu 2021 vstoupila na burzu největší americká kryptoměnová burza Coinbase s oceněním 85 miliard dolarů a stala se tak první velkou veřejně obchodovanou společností zaměřenou na bitcoin. Bylo to považováno za přelomový okamžik.

V srpnu Miami debutovalo s kryptoměnou MiamiCoin, vlastní digitální mincí.

Kryptoměnový svět tvrdě tlačil na individuální investory, aby se do něj připojili. Spot Crypto.com s LeBronem Jamesem byl jednou z několika reklam na „kryptoprodukty“, které běžely během letošního Super Bowlu. Reklamy „krypto“ společností jsou na dresech rozhodčích baseballové ligy a na mnoha sportovištích – ať už jde o první ligy, nebo univerzitní sporty. Coinbase měla reklamu během finále NBA.

V květnu 2020 prozradil známý manažer hedgeových fondů Paul Tudor Jones, že má malou část svého majetku v bitcoinech, a označil je za „skvělou spekulaci“. V té době se bitcoin obchodoval kolem 9 000 dolarů. Další profesionální investoři ho následovali. Bill Miller. Alan Howard. Stanley Druckenmiller. Najednou se zdálo, že kryptoměny jsou pro mainstream zcela přijatelné.

V prosinci loňského roku byla z proslulého losangeleského sportoviště odstraněna červená písmena tvoříci nápis Staples Center a nahradil je nový název Crypto.com Arena, a to po uzavření smlouvy v hodnotě 700 milionů dolarů, která byla považována za největší v historii.

Začátkem tohoto roku se na kryptokonferenci v Miami, na řadě akcí po celém městě a na nekonečných večírcích sešlo více než 25 000 lidí. Starosta Francis Suarez byl osobně při odhalení třímetrového tunového černého býka ve futuristickém stylu, který měl být protipólem slavné sochy na Wall Street. Ústředním prvkem v hale této konference byla obří kouřící „sopka“. Na večírku ve Versaceho sídle večer hrála živá hudba a vystoupily akvabely.

sinfin.digital