„Když začne run na banku, je nejlepší být první venku ze dveří.“ Jak se odehrával bankrot Silicon Valley Bank?

Spojené státy od minulého týdne zažívají největší krach banky od finanční krize v roce 2008. Bankrot Silicon Valley Bank otřásá přinejmenším světem start-upů a odhaluje řadu nových zranitelných míst celého bankovního sektoru. Originál tohoto textu vyšel na stránkách The Wall Street Journal v neděli 12. března.

Max Cho zrovna seděl v linkovém autobusu v americké Montaně. Během okamžiku se ocitl uprostřed největšího bankovního runu poslední dekády – nájezdu nervózních klientů na rezervy padající banky.

Max je spoluzakladatel pojišťovacího startupu Coverage Cat. V Montaně přistál minulý týden ve čtvrtek a nastoupil do autobusu, ve kterém ho čekala hodina cesty na setkání start-upistů v Big Sky.

Ze svého sedadla pozoroval ostatní členy skupiny. Jeho spolucestující horečně ťukali na obrazovky telefonů. Spěchali, aby stihli přesunout své peníze. „Run na banku,“ uvědomil si Cho, „je tu“.

Silicon Valley se obrátilo proti Silicon Valley Bank.

Do doby, než banka ve čtvrtek ukončila svoji činnost, se klienti pokusili vybrat 42 miliard dolarů. Federální úřad pro pojištění vkladů banku uzavřel ještě předtím, než mohla v pátek ráno otevřít. Je to druhý největší bankovní úpadek v historii USA. Překonal ho jen pád Washington Mutual v roce 2008.

Čtyři desetiletí trvalo, než se Silicon Valley Bank a její mateřská společnost SVB Financial Group staly předním finančním ústavem start-upového světa. Její rozklad trval sotva 36 hodin.

Na vině nejsou žádné „exotické“ finanční operace nebo přehnaný risk, které potopily banky při finanční krizi před 15 lety. Tady jednoduše byly v nesouladu základní stavební kameny bankovnictví.

Bankrot nyní ohrožuje celé Silicon Valley. Ti, kteří se ke svým penězům nestihli dostat včas, netuší, kdy je uvidí. Mnohé z těchto start-upů a jejich investoři se o víkendu snažili najít pomyslné záchranné lano. Manažeři platili firemní výdaje ze svých osobních kreditek a investiční firmy se připravovaly na mimořádné financování výplat v postižených společnostech. Některé se obrátily přímo na své zákazníky a požádaly je, aby platili na nové účty.

„Řekněme si to na rovinu: pro mnoho malých podniků to představuje existenční hrozbu,“ uvedli v e-mailu zákazníkům zakladatelé společnosti Omsom, která podniká s hotovými jídly.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • USA zažívají největší bankovní krach od finanční krize v roce 2008
  • Proč byla Silicon Valley Bank tak klíčová?
  • Co její pád znamená v praxi pro jednotlivé firmy?
  • Jak se celé drama odehrálo a proč k němu došlo?
sinfin.digital