Mají Číňané rádi Si Ťin-pchinga? Dobrat se odpovědi není úplně snadné

Koho by zajímalo, co si Číňané myslí o prezidentu Si Ťin-pchingovi, který se chystá vstoupit do bezprecedentního třetího funkčního období, bude mít problém najít na internetu nějaká vodítka.

V Číně, kde prakticky neexistují nezávislé průzkumy veřejného mínění, jsou sociální média způsobem, jak zjistit názory lidí, a to i navzdory cenzuře. V době těsně před sjezdem čínské komunistické strany, který začíná v neděli, je ale v podstatě nemožné dohledat nějaké názory na prezidenta Si Ťin-pchinga nebo jiné vysoce postavené politiky, pokud nejde o názory, které neskýtají bezvýhradnou chválu.

Dokonce ani vyhledávání názorů veřejnosti na prezidentovu slavnou manželku, lidovou zpěvačku Peng Liyuan, na většině platforem nepřináší žádné výsledky.

Ve skutečnosti je snazší najít na čínských sociálních sítích názory na amerického prezidenta Bidena nebo amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, přičemž tyto názory se pohybují od pochvalných až po kritické, než dohledat cokoliv o mužích, kteří řídí Čínu.

Tato čistka na sociálních sítích ukazuje, jak obtížné je v Číně diskutovat o palčivé otázce: Jak je vlastně populární nejsilnější čínský vůdce od dob Mao Ce-tunga?

Diskuse o čínských vůdcích byly vždy omezovány, za Si Ťin-pchinga ale došlo k prohloubení cenzury, která zcela novým způsobem utlumila debaty na internetu. Čínské úřady zasáhly proti influencerům s disentními názory, zavedly zákony omezující projevy na webu a pokutovaly společnosti za nedostatečnou kontrolu internetového obsahu.

Některé z nejpopulárnějších sociálních médií v zemi nyní zobrazují jen prázdné stránky při vyhledávání sedmi vedoucích představitelů, kteří tvoří vrchol moci v Číně, tedy stálého výboru politbyra, jehož členy jsou prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang. Jiné pak poskytují jen odkazy na zprávy státních médií, která propagují přísně kontrolovaný narativ.

sinfin.digital