Elon Musk kupuje Twitteru. Získá kontrolu nad populární sítí

Jen pár dní poté, co miliardář Elon Musk předložil konkrétní nabídku na nákup společnosti Twitter za 43 miliard dolarů, přichází obrat.

AKTUALIZACE: Několik hodin po publikaci článku byla oznámena dohoda. Musk kupuje Twitter za 44 miliard, v přepočtu zhruba bilion korun.

Obě strany jsou v pokročilé fázi jednání a už během pondělí by mohly dokončit dohodu. Jedná se o dramatický zvrat pouhých 11 dní poté, co Musk nabídku koupit společnost provozující známou sociální síť oznámil. Obě strany přes noc pracovaly na dohodě, která by oceňovala akcie částkou 54,20 dolarů za kus, uvedli lidé obeznámení s vývojem obchodu. Dosud ale neexistují žádné záruky, že se dohody skutečně podaří dosáhnout.

Původně se očekávalo, že Twitter nabídku, kterou Musk učinil, aniž by uvedl, jak hodlá zaplatit, odmítne a zavede takzvanou „poison pill“ – pomyslnou kyanidovou pilulku, která Muskovi zabrání v navýšení vlastnického podílu. Poté, co šéf společnosti Tesla zveřejnil, že má k dispozici 46,5 miliardy dolarů a akciový trh reagoval propadem, Twitter změnil svůj postoj a dveře k jednání nakonec přece jen otevřel.

The Wall Street Journal již v neděli napsal, že Twitter se k Muskovu návrhu postavil vstřícně a že dohoda je možná v průběhu tohoto týdne. Akcie Twitteru v pondělí před zahájením obchodování vzrostly o více než 5 %.

Elon Musk od začátku tvrdil, že jeho nabídka 54,20 USD za akcii je „nejlepší a poslední“, a v uplynulých dnech předsedovi představenstva Twitteru Bretu Taylorovi zopakoval, že z této ceny neustoupí. Očekávalo se, že rozhovory mezi oběma stranami se budou točit například kolem toho, co by Musk zaplatil, kdyby z dohody sešlo.

Twitter má ve čtvrtek oznámit výsledky hospodaření za první čtvrtletí a předpokládalo se, že se k nabídce nejpozději v tu dobu vyjádří.

Podle lidí obeznámených s celou záležitostí předcházelo obratu ze strany Twitteru páteční soukromé setkání Muska s několika akcionáři, kterým vylíčil svůj záměr a zopakoval, že představenstvo společnosti má před sebou rozhodnutí, které stojí v rovině „ano, nebo ne“.

sinfin.digital