Možná je to past. Ukrajinci podezírají Rusy, že lžou o stahování vojáků z Chersonu

Ukrajinští představitelé vyzvali v souvislosti s ohlášeným stažením Ruska z jihoukrajinského Chersonu k ostražitosti. Podle amerických odhadů bylo od začátku války na obou stranách už zabito nebo zraněno na 100 000 vojáků.

Rusko ve středu oznámilo, že stahuje vojáky z Chersonu a okolních oblastí. Vzdává se tak jediného regionálního hlavního města, které se mu od počátku invaze v únoru podařilo obsadit. Pro ukrajinskou kampaň, která se snaží získat zpátky ztracené území, je to naopak vítaná vzpruha.

Ukrajinští představitelé však varovali, že ruské tvrzení může být lstí, jak nalákat ukrajinské vojáky do krvavého boje o město, kde má Rusko stále značné množství vojáků a zaminovalo klíčovou infrastrukturu, aby zpomalilo postup Ukrajiny.

„Je důležité si uvědomit, že nikdo neopustí takové místo jen tak,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém středečním nočním videoposelství.

Generál Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, ve čtvrtek uvedl, že Ukrajina poté, co Rusko oznámilo stažení z regionálního hlavního města, znovu dobyla 12 osad na jihu země.

Ukrajinští vojáci ve čtvrtek zveřejnili video z centra Snihurivky, města severně od Chersonu, na kterém kamera zachycuje místní obyvatele slavící konec několikaměsíční ruské okupace.

„V tuto chvíli nemůžeme informaci o takzvaném stažení ani potvrdit, ani vyvrátit,“ napsal generál Zalužnyj na Twitteru. A dodal, že Ukrajina od 1. října získala zpět 41 osad a až 530 čtverečních kilometrů v Chersonské oblasti.

Ztráta Chersonu je symbolickou ranou pro Kreml, který sem posílal úředníky z Moskvy na jednání s Ruskem dosazenými představiteli a sliboval, že Rusko v regionu zůstane navždy. V září navíc Kreml oznámil, že spolu s dalšími třemi ukrajinskými regiony Cherson anektuje.

Chersonská oblast
sinfin.digital