Město usilovně vymýšlí řešení pro své centrum, které je kvůli hromadnému odchodu technologických firem vylidněné a potýká se s bezdomovectvím a pouliční kriminalitou.
Centrum San Francisca je sužováno problémy a místní představitelé dělají vše, co je v jejich silách, aby střed města udrželi nad vodou. Do služby povolali neozbrojené policisty ve výslužbě, kteří mají dohlížet na situaci.
Jedním z nich je Mike Browne, který strávil 30 let jako sanfranciský policista a nyní hlídkuje v centru města jako člen jednotky „komunitních ochránců“. Cílem této jednotky, oděné do modrých košil, je pomáhat cestujícím a zákazníkům, aby se v obchodní čtvrti a okolí sanfranciského centra cítili bezpečněji. V mnoha částech této čtvrti se to totiž bezdomovectvím, drogami i nenásilnými trestnými činy, jako jsou krádeže v obchodech a krádeže aut, jen hýří.
Když do něj nedávno vrazil zjevně duševně narušený muž, Browne nijak nereagoval. „Co jako chcete udělat?“ odvětil šedesátiletý muž. „Proti šílenství se bojovat nedá.“
Centrum San Francisca během roku 2010 vzkvétalo, a to zejména díky rozmachu technologického průmyslu. Zaměstnanci z tohoto odvětví však během pandemie bez většího zaváhání začali pracovat dálkově a většina z nich se už do kanceláře na plný úvazek nevrátila. Technologičtí giganti jako Meta Platforms a Salesforce loni pod tlakem na snižování nákladů propouštěli zaměstnance a vzdali se některých svých sanfranciských nemovitostí. Patra mnoha kancelářských věží v centru města nyní zejí prázdnotou.
Tyto změny se střetly s řadou vzájemně se prolínajících problémů, které San Francisco sužují již několik let. Město se ocitlo v začarovaném kruhu vysokých nákladů na bydlení, pouličního bezdomovectví, bující majetkové kriminality a fentanylové krize. Navíc po vypuknutí pandemie zaznamenalo prudký pokles počtu cestujících městskou hromadnou dopravou.
„Necítím se tu bezpečně, potuluje se tu tolik pobudů a všude jsou odpadky,“ říká 63letá Sandra Brealeyová, dlouholetá obyvatelka San Francisca, která dříve navštěvovala centrum pravidelně, ale to se za posledních pět let zcela změnilo.
Ekonomické zdraví sanfranciského centra nyní zaostává téměř za všemi ostatními významnými městskými centry. Podle údajů realitní společnosti Colliers International je zde míra neobsazenosti kanceláří 25,7 %, v celých Spojených státech dosahuje 16,4 %. Počet cestujících do centra ve vlacích Bay Area Rapid Transit je oproti roku 2019 třetinový.
Obchodní řetězce jako Nordstrom a Banana Republic v posledních měsících oznámily, že své prodejny v centru San Francisca uzavřou. Majitel místního největšího obchodního centra ho namísto dalšího splácení dluhů raději předá zpět věřiteli.
Ostatní části San Francisca se z pandemického útlumu vzpamatovávají rychleji – jejich restaurace jsou plné a v obchodech je hlava na hlavě. Centrum je však již dlouho ekonomickým motorem tohoto 808tisícového města, neboť se zde produkují tři čtvrtiny místního hrubého domácího produktu.
Komunitní ochránci podle městských představitelů nepředstavují řešení veškerých útrap města, ale jsou jednou z několika náplastí, které mají zabránit tomu, aby se situace v této oblasti nadále zhoršovala a dostala se do stavu, který ekonomové nazývají „smrtící smyčka“.
Smrtící smyčky v případě měst zpravidla odstartuje nějaká spouštěcí událost spjatá s klíčovým průmyslovým odvětvím, jako tomu bylo v 70. letech, kdy se z Detroitu začala vytrácet pracovní místa ve výrobě. Daňové příjmy klesají, služby upadají, podniky se zavírají a nastává chaos. Obyvatelé město opouští, návštěvníci se mu radši obloukem vyhýbají – tento koloběh se stále opakuje.
Ekonomové se ve svých názorech na to, nakolik je pravděpodobné, že se centrum San Francisca do smrtící smyčky propadne, a kdy by se to eventuálně mohlo stát, liší. Většina ekonomů je ale toho názoru, že k ozdravení této čtvrti jsou nezbytné podstatné změny.
„San Francisco je jedno z měst, o které bych se obával nejvíce,“ řekl Arpit Gupta, docent na NYU Stern School of Business, který se problematikou městských smrtících smyček zabývá. „Už teď tam můžeme pozorovat spouštěcí mechanismy.“