Může Ukrajina vyhrát? 5 scénářů pro další fázi války s Ruskem

Nikdo neví, jak a kdy válka na Ukrajině skončí, je ale jasné, že právě teď Rusko nevyhrává. Podle západních vlád i analytiků se Moskvě nepodařilo dosáhnout původního cíle, kterým bylo bleskové dobytí Kyjeva a svržení vlády. A úspěch jejího plánu B, omezenější ofenzivy s cílem vytlačit ukrajinské síly z východu a jihovýchodu země, se zdá být stále vzdálenější.

Některé skutečnosti, které se na začátku války jevily jako velmi reálné, například rozpad ukrajinského státu, jsou nyní považovány za nepravděpodobné. Ukrajina vede existenční boj, uvedl v pondělním projevu v Londýně náčelník britského obranného štábu admirál Tony Radakin. „A přežije,“ dodal.

V aktuální fázi války nahradila tankové bitvy hlavně dělostřelecká palba. Rusové podnikají na některých místech, včetně východní oblasti Luhanska, ofenzivu. Nakonec se jim povedlo zlomit ukrajinský odpor v jihoukrajinském přístavním městě Mariupol. Jinde Ukrajinci vedou protiútoky, zejména na severu za Charkovem.

„Válka vstupuje do vleklé fáze,“ řekl v úterý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ministrům obrany Evropské unie. Podle něj existuje „mnoho náznaků, že se Rusko připravuje na dlouhotrvající vojenskou operaci“, včetně ženijních a opevňovacích prací v Chersonské a Záporožské oblasti.

I tak ale dříve či později válka skončí příměřím, nebo zastavením bojů. Vzhledem k novým skutečnostem na bojišti nastiňujeme pět možných scénářů, kam by se konflikt mohl ubírat – některé z nich se mohou navzájem prolínat a ovlivňovat.

1. Ruský kolaps

Vysoce motivované, dobře vyzbrojené a takticky zdatné ukrajinské síly využívají slabin ruské armády. Rusové se potýkají s mizernou logistikou a s koordinací svých jednotek. Sráží je špatné vybavení a výcvik a místy i nízká morálka. Odhaduje se, že mají desítky tisíc obětí a těžce oslabený důstojnický sbor.

Většina západních analýz války se shoduje na tom, že ruský plán B – soustředit síly na východě a jihovýchodě země a rozšířit své opěrné body v oblasti Donbasu – se daří realizovat mnohem pomaleji, než Rusové doufali. Moskva zjevně plánovala obklíčit ukrajinské síly, podle některých analytiků se ale nezdá, že by toho byla schopna dosáhnout. Mezitím byly do bojů nasazeny i západní houfnice M777 s dlouhým dostřelem a další zbraně. Podle Pentagonu už je jejich přítomnost na bojišti znát.

To nejlepší, co mohou někteří analytici o dosavadním vojenském výkonu Moskvy říci, je, že se její armáda ještě úplně nerozložila. „Dalo by se tvrdit, že Rusové si dosud vedli docela dobře, když udrželi svou armádu pohromadě, vzhledem k tlaku, kterému jsou vystaveni,“ říká Lawrence Freedman, emeritní profesor válečných studií na King's College London. Dodává však, že „armády mohou být křehké“.

Západní zpravodajské služby zaznamenaly v ruských řadách značný odpor proti válčení. Uvedly také, že ruské jednotky, které byly v bitvě o Kyjev zdecimovány, byly vrženy zpět do boje, často se špatně vycvičenými nováčky. Britské obranné zpravodajství tvrdí, že využívání pomocných sil – například bojovníků z Čečenska – ještě více ztížilo Rusku koordinaci jednotek na bojišti.

„Myslím, že se zde možná trochu podceňuje scénář, že skutečně dojde k ruskému kolapsu,“ říká Eliot Cohen z bipartajní politické výzkumné skupiny Center for Strategic and International Studies ve Washingtonu. Jeho součástí by mohly být rozsáhlé vzpoury vojáků, kteří odmítnou bojovat, dezerce nebo chaotický ústup.

Dokonce i kdyby to nedošlo až do takové fáze, v Moskvě to pravděpodobně bude mít důsledky, odhaduje Cohen. „Myslím, že na určité fundamentální úrovni už Putin prohrál,“ říká. „Osobně si těžko dovedu představit, že by se udržel delší dobu u moci.“

Ukrajinská pohraniční stráž v Krasnohorivce. Autor: Manu Brabo pro The WSJ
sinfin.digital