Naděje na oživení ekonomiky v Číně maří rekordní nová vlna covidu. Virus se šíří lockdownům navzdory

Zatím nejhorší nová vlna epidemie covidu-19 v Číně maří naděje na oživení místní ekonomiky a rozdmýchává obavy z narušení světových dodavatelských řetězců. To ještě více zvyšuje tlak na globální ekonomiku, která již ztrácí tempo s tím, jak centrální banky zvyšují úrokové sazby, aby porazily inflaci.

Rekordní počet nových případů nákazy covidem-19 a tvrdá reakce úřadů pohřbily naděje, že se Čína přiblíží k obnovení plného ekonomického provozu. Tyto naděje svitly začátkem tohoto měsíce, kdy čínská vláda zveřejnila dvacetibodový plán na zdokonalení některých opatření pro boj s virem, jako například zkrácení doby karantény a zmírnění omezení pro blízké kontakty potvrzených případů.

Vyhlídka, že přístup Pekingu k nulové toleranci vůči šíření covidu-19 přetrvá i v příštím roce, znamená, že svět nemůže spoléhat na to, že Čína bude lokomotivou, která žene vpřed světový ekonomický růst – ekonomiky USA a Evropy rovněž zpomalují. Mnozí ekonomové dokonce očekávají, že se USA někdy v příštích dvanácti měsících propadnou do recese.

„Došlo k určitému očekávání, že zatímco svět ekonomicky zpomaluje, Čína se zvedne,“ říká Shuang Ding, hlavní ekonom pro Čínu a severní Asii ve společnosti Standard Chartered v Hongkongu. Podle něj je nepravděpodobné, že se tak stane v první polovině příštího roku. Za reálnou tuto možnost spatřuje pouze v druhé polovině roku, a to jen pokud vláda dokáže zvýšit míru očkování, ale i kapacitu nemocnic, aby připravila půdu pro opětovné plné otevření země.

sinfin.digital