Naděje ohledně čínské ekonomiky dostaly ránu. Rostou obavy, že to nejhorší světovou ekonomiku teprve čeká

Čínská ekonomika se minulý měsíc propadla do hlubšího útlumu, když tíha přísných covidových opatření v kombinaci s útlumem trhu s nemovitostmi a klesající poptávkou po exportu zdůraznila obtíže při oživování růstu v prostředí zpřísněných vládních regulací a slábnoucí globální ekonomiky.

Nové údaje zveřejněné v úterý ukázaly, že ekonomická aktivita v říjnu ochladla napříč odvětvími. Maloobchodní tržby se k překvapení všech nečekaně snížily, poprvé po pěti měsících. Zároveň se zpomalil růst výroby v továrnách a zrychlil se útlum investic do nemovitostí.

Nové známky zpomalujícího růstu v Číně posílily obavy, že to nejhorší světovou ekonomiku teprve čeká, zvláště když mnozí ekonomové očekávají v příštích 12 měsících recesi ve Spojených státech.

Na domácí scéně představuje zhoršující se ekonomická situace výzvu pro Si Ťin-pchinga, který si minulý měsíc zajistil třetí funkční období v čele vládnoucí Komunistické strany Číny, a upevnil svou kontrolu nad tvorbou hospodářské politiky. Mnozí ekonomové a investoři hledají náznaky toho, že zaujme pragmatičtější přístup, protože pravidla, která prosazoval s cílem omezit zadlužení developerů a vymýtit covid-19, se negativně podepsala na sentimentu.

sinfin.digital